galéria megtekintése

Kikelt a Fidesz a bankok ellen

Az írás a Népszabadság
2015. 04. 21. számában
jelent meg.


F. Szabó Emese
Népszabadság

A Magyar Bankszövetség szerint nem szabadna a Quaestor ügyfeleit nagylelkűen, 30 millió forintig kártalanítani – a becsületes hitelintézetek kontójára. A Fidesz csúsztatásokkal és tévedésekkel teli közleményben tette helyre a bankárokat, az MNB pedig elrendelte a Hungária felszámolását. Itt a károsultak legfeljebb 6 milliót kaphatnak vissza.

Miután a Magyar Bankszövetség főtitkára, Kovács Levente a Kossuth rádióban kikérte magának, hogy a tisztességes szereplőknek kell állniuk a csaló brókerek okozta kárt, amelyre ráadásul semmilyen hatályos szabályozás nem kötelezné a szektort, a Fidesz heves ellentámadást indított. Előzményként a főtitkár felrótta, hogy a devizahiteles-mentés és az elmúlt évek különadói jelentős terhet róttak már a szektorra, amelyet most meg akar fejelni a kormány a Quaestor-ügyfelek kártalanításával is.

Eredetileg ugyanis csak a fiktív Quaestor-kötvények 150 milliárd forintos állománya után járt volna kártalanítás, az is csak hatmillió forintig. Ez becslések szerint 60-80 milliárd forintos terhet jelentett volna a kártalanítási alapot feltöltő pénzintézeteknek, 90 százalékban bankoknak. A Quaestor-ügyfelek kártalanításáról szóló, múlt kedden elfogadott törvény szerint azonban minden kötvénytulajdonosnak fizetnek 30 millió forintig, amely így már mintegy 210 milliárd forintot jelent. A kártalanítást végző alap az ehhez szükséges összeget hitelből fedezi, a kölcsönt pedig a bankok befizetéseiből törleszti. A jogszabály szerint ezt a bankok a Quaestor-vagyon értékesítéséből, illetve amennyiben az nem elegendő, adójóváírásként kapják vissza.

A kormánypárt azzal érvel, hogy a quaestorosok kártalanítása ezért csak ideiglenes terhet jelent a pénzügyi szektornak, hisz a kártalanításra megelőlegezett összeget a bankok visszakapják majd a zárolt vagyonból. Abból a zárolt vagyonból, amelynek valós piaci értéke megbecsülhetetlen, hiszen egy sor eladhatatlan ingatlant tartalmaz. Ha valóban keletkezik kár – ez biztosan így is lesz –, akkor azt behajthatatlan követelésként a társasági adóból és/ vagy a bankadóból lehet majd levonni – a felszámolás lezárultával, hosszú évek múlva. Ezt követően lehet egyáltalán behajthatatlan követelésről beszélni. Vagyis betű szerint igaz, hogy a teher csak átmeneti, ám ezt úgy kell érteni, hogy azonnal kell fizetni, s jobb esetben évek múlva talán visszacsorog valami ebből.

 
Libák árválkodnak egy hajdúsági telepen. A Fidesz ma már úgy emlékszik, a Hajdú-Bét is pénzügyi, s nem agrárvállalkozás volt
Libák árválkodnak egy hajdúsági telepen. A Fidesz ma már úgy emlékszik, a Hajdú-Bét is pénzügyi, s nem agrárvállalkozás volt
Kovács Bence / Népszabadság

A kormánypárt továbbra is azon az állásponton van – és ezért alkotta meg a kártalanítás felgyorsításáról szóló törvényt –, hogy a Quaestor-csoport fiktív kötvényeivel becsapott kisbetéteseket kártalanítani kell. A Fidesz a közleményében 32 ezer kisbetétesről ír, valójában ezek nem betétek, hiszen az ügyfelek értékpapírszámlákat nyitottak több százezer forint megtakarítással. Az sem a „kisbetétes” vonalat erősíti, hogy a kormánynak nem elég, ha a károsultakat hatmillió forintig kártalanítják, a cél a megemelt 30 millió forintos határ, ezzel rózsadombi szintre emelve a kártalanítás felső határát.

A valódi demagógiát azonban az összegzésre hagyta a Fidesz a közleményében. E szerint az új befektetővédelmi rendszernek, a parlament és a kormány döntéseinek köszönhetően először történik meg a rendszerváltás óta, hogy a mostani felderített pénzügyi csalások – a Buda-Cash-, a Hungária- és a Quaestor-ügy – áldozatai kártérítést kapnak. A szocialista kormányok idején egyetlen bedőlt cég (például Baumag, Hajdú-Bét, Globex) károsultjait sem kártalanították – idézte fel a nagyobbik kormánypárt.

Ez egyrészt konkrétan nem igaz, hiszen a Globex Bróker bedőlését követően a Beva a jogszabályoknak megfelelően közel nyolcszáz károsultnak 274 millió forintot fizetett ki kártalanítás gyanánt. Másrészt a Baumag és a Hajdú-Bét nem pénzügyi vállalkozás volt – arról nem beszélve, hogy a Hajdú-Bét nem lopott évtizedeken át befektetői pénzeket –, vagyis semmi köze nem volt ezeknek az eseteknek sem a brókerekhez, sem a Bevához. Nem kaptak kártalanítást Tribuszer Zoltánné ügyfelei sem.

Ráadásul a Buda-Cash és a Hungária ügyfelei nem is fognak annyi kártalanítást kapni, mint a quaestorosok, hiszen számukra nem képez a kormány semmilyen kártalanítási alapot, pedig őket ugyanúgy meglopták. Nekik meg kell elégedniük a törvény szerinti hatmillió forintig terjedő Beva-kártalanítással, míg a Quaestor kivételezett ügyfelei akár 30 millió forintot is visszakaphatnak.

Felszámolják a Hungáriát

Az MNB hétfőn visszavonta a Hungária Értékpapír Befektetési és Értékpapír-kereskedelmi Zrt. tevékenységi engedélyét, és kezdeményezte annak felszámolását. A jegybank kirendelt felügyeleti biztosa szerint a befektetési vállalkozás nem számszerűsített, de jelentősnek mondott összeggel nem tud elszámolni ügyfelei felé. A Hungáriánál az értékpapírszámlával, illetve ügyfélszámlával rendelkező befektetőket a Befektető-védelmi Alap fogja kártalanítani maximum 20 ezer euróig, azaz mintegy 6 millió forintig, ám ők is várhatnak a pénzükre, amíg a felszámolást elrendelő bírósági végzést közzé nem teszik.

A felszámolás egyébként, ahogy a többi bedőlt brókercégnél, a Hungáriánál is előre kódolható volt.

(K. B.)

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.