A költségvetés nem nyert a stabilitás megtakarítási számlákkal, az a 169 magánszemély viszont igen, akik megragadták a legutóbbi törvénymódosítás könnyítését. Kutatások szerint a korrupció révén évente több tízmilliárd forint vándorol külföldre.
Megugrott a stabilitás megtakarítási számla iránti kereslet, miután a kormány javaslatára a parlament extra adókönnyítést szavazott meg a 2016 júliusáig hazahozott pénzekre. A smsz számla egyfajta szemet hunyás: csak míg a gyerekeknél az a fontos, hogy az elcsent bicska visszakerüljön a papa fiókjába, addig az smsz-nél a külföldre mentett vagyon hazahozatala a tét. S ha ezt speciális számlákon helyezik el a magánszemélyek, akkor utólag nem kell megmagyarázni, honnan van. S az adóteher is kisebb, mint ha eredetileg leadózták volna.
A 2014-ben indult program csúcspontját az indulás jelentette, majd folyamatos csökkenés következett. Ezt a trendet felborította a legutóbbi módosítás. Eredetileg úgy érte meg smsz-re tenni a pénzt, ha azt évekig ott is tartotta a számlatulajdonos – az adóteher ugyanis a kapkodók számára akár 32 százalékos is lehetett, míg öt év tartás után adómentessé vált a vagyon.
Ehhez képest a módosítás a gyors fehérítést is lehetővé tette: éven belüli feltörés esetében húsz, egy év tartás után mindössze tíz százalék adót kell fizetnie annak, aki 2015 júliusa és 2016 júliusa között hozza haza a pénzét.