– A piaci versenynél jobb árszabályozó nincs – szögezte le kérdésünkre Éder Tamás, a Magyar Hússzövetség elnöke, aki szerint egészen biztos, hogy a most bejelentett áfacsökkentés teljes egészében meg fog jelenni a bolti árakban. A tőkehús esetében rendkívül kiélezett a verseny, egyfelől sok cég foglalkozik sertésvágással, másrészt sok kiskereskedőnél a tőkehús az egyik legfontosabb vevővonzó termék, így aki nem csökkent az áfakülönbözetnek megfelelő mértékben, az könnyen kiárazhatja magát a piacról. Ugyanakkor az áfaszint és a fogyasztói árak változása nem feltétlen felel meg egymásnak egy az egyben. Az élő sertés ára ugyanis hetente változik, együtt mozog az európai árszinttel – hívta fel a figyelmet Éder. Az elnök szerint az elmúlt fél évben igencsak nyomott volt az élő sertés ára, így azzal lehet számolni, hogy a következő egy-két évben akár jelentősen emelkedhetnek az alapanyag- és azzal együtt a fogyasztói árak.
Politikusok korábban is tettek kísérletet arra, hogy a piaci szereplők árképzésével kapcsolatban számon kérjék az áfa vagy például a benzinár csökkenését. Ám a rendszerváltás előtt működő árhivatalhoz hasonló ellenőrző, hatósági jogkör híján inkább legfeljebb szóban tudtak fellépni a nem szimpatikus piaci folyamatokkal szemben. Legutóbb idén januárban Rogán Antal, a parlamenti Fidesz-frakció, valamint a gazdasági bizottság vezetője akadt ki azon, miért nem csökken a kifli ára, miközben a benzin jóval olcsóbb lett.
Végül az NGM tett pontot a történetre azzal, hogy némi vizsgálódás után megállapította: a kiskereskedelmi árképzést az olajárak mellett a fuvarozás egyéb költségei, például a kötelező biztosítás díjának alakulása, illetve más költségelemek is jelentősen befolyásolták. Rogánék erre azzal lőttek vissza, hogy bejelentették: a frakció országgyűlési határozatban fogja „felkérni” a kormányt, alakítson ki egy árfigyelési rendszert, és amennyiben látja, hogy egy piaci szereplő az árak kialakításánál nem veszi figyelembe az energiahordozók árának csökkenését, akkor a vállalkozástól vonják meg az állami munkahelyvédelmi támogatást. Ám az elképzelésből azóta sem lett semmi.
Még 2005-ben a Gyurcsány-kormány úgy döntött, „árkommandóval” figyelteti, hogy érvényesül-e az árakban az áfacsökkentés. Mint azt Gyurcsány Ferenc akkori miniszterelnök megjegyezte: „a költségvetés nem azért mondott le az áfabevételről, hogy az a kereskedők zsebét vastagítsa”. Ám a fogyasztóvédelmi szerveknek akkor sem volt ilyen jogosítványuk, s végül az ötletet le is passzolták a civil fogyasztóvédelmi egyesületeknek, amelyek érdemi erőforrás nélkül nem is tudtak mit kezdeni a feladattal.