Állami mobil: jött olcsóbb ajánlat
Zavaros utóélete van az állami mobilhálózat 12,8 milliárdos tenderének. Az egyik vesztes jelölt sokkal kedvezőbb ajánlatot juttatott el az MVM vezetésének, s hat hónap sem volt elég arra, hogy komoly árversenyre bírják a jelentkezőket. Az Antenna Hungária több mint kilencmilliárd forintot kaphat a beruházási összegből.
Egyelőre nem tudja az MVM Magyar Villamos Művek vezetése, hogy mit kezdjen a kínai ZTE távközlési vállalat egyenesen hozzá eljuttatott ajánlatával, amely szerint a jelenlegi győztes Antenna Hungária–Huawei vonatkozó árainál csaknem húsz százalékkal olcsóbban szállítaná a 450 megahertzes LTE mobiladat-átviteli hálózat berendezéseit. Az MVM vezetése azért is gondolkodóba eshet, mert a mobilhálózatot nem ők, hanem leányvállalatuk, a Krénusz Kornél vezette MVM Net Zrt. építi, ráadásul már bejelentették, hogy – miként azt a Népszabadság elsőként megírta – 12,8 milliárd forint költséggel az állami Antenna Hungária és a kínai Huawei építheti az állami mobiladat-átviteli hálózatot.
Igaz, az MVM Net minden ilyen beszerzését jóvá kell hagynia az anyavállalat menedzsmentjének és igazgatóságának is. Mindkét céget megkérdeztük, hogy ez megtörtént-e, választ hivatalosan nem kaptunk. Piaci forrásból tudjuk, hogy az MVM igazgatósága csak a múlt héten bólintott rá a projekt kivitelezőire, csaknem két héttel azt követően, hogy az MVM Net nyilvánosságra hozta a nyertes nevét.
|
Mobiltorony – bírják antennával Kurucz Árpád / Népszabadság/archív |
Az igazgatósági ülésen terítékre kerültek kiberbiztonsági és nemzetbiztonsági szempontok is, de az illetékesek biztosították a cég vezetését, hogy technikailag e téren minden rendben van. A csaknem húsz százalékkal olcsóbb ajánlat beérkezéséről lapunk több független forrásból értesült, a kínai ZTE képviselői hivatalosan nem kommentálták értesülésünket.
A dolgot az MVM vezetése iktathatná is, ám hogy miért nem hagyja figyelmen kívül az új ajánlatot, arra maga a tender a magyarázat: az MVM Net Zrt. nem tartozik a közbeszerzési törvény hatálya alá, ezért nem az átláthatóságot biztosító közbeszerzési eljárással választott szállítót a projektre, hanem az MVM belső versenyszabályzata szerint tendereztetett. Amelybe nemcsak az fér bele, hogy a cég igazgatósági elnöke és a nyertes ajánlatot adó Antenna Hungária távközlési üzletágvezetője ugyanaz a személy, név szerint Lázár János (nem azonos a miniszterrel), hanem az is, hogy lényegében nem tartottak több árversenyfordulót.
Az indulóknak egyszer kellett módosítaniuk a beadott ajánlatukat, ám ekkor a leszállítandó termékek és szolgáltatások köre is változott, tehát mindez összehasonlítható árcsökkentésre nem adott módot. Miközben a tenderek tapasztalatai szerint az újabb körös ajánlattételek hatékonyan nyomják le az árakat, az állami pénzből gazdálkodó vállalatnál ilyen erőfeszítéseket nem tettek. Ezt pedig aligha magyarázhatja az időhiány: a lapunk által megismert tenderanyagok szerint az eredeti ajánlattételi határidő ugyanis március közepe volt, vagyis az eredményhirdetésig pár nap híján hat hónap telt el.
Lapunk a hét végén megtudta azt is: a 12,8 milliárd forint költségből több mint kilencmilliárd forint üti az állami Antenna Hungária markát, míg a technológia szállítójának, a Huaweinek hárommilliárd forint juthat. Kérdés, hogy a kiterjedt toronyhálózattal rendelkező Antenna mire költi ezt a szép summát. Korábban iparági forrásokra hivatkozva azt írtuk, egy bázisállomás ebben a hálózatban két-háromszor magasabb költségre jön ki, mint amennyit a piaci szolgáltatók költöttek ugyanerre legutóbbi 4G-fejlesztéseik során.