Az Orbán-kormány egészségpolitikusai a ciklus elején az úgynevezett Semmelweis Terv keretében kissé módosítva, de újra életre keltették az „ötletet". A kormányzat nagy egészségügyi ellátást átalakító Semmelweis Terve három, éjjel-nappal folyamatosan üzemelő, minden bajra megoldást kínáló centrumot tervezett a fővárosba.
Budán három intézmény állt volna össze erre a célra: a Semmelweis Egyetem Szív- és Érsebészeti Klinikája, a Kútvölgyi tömbje, valamint a Szent János Kórház. Pesten az egyik centrum a Honvéd, a másikhoz a Nagyvárad tér környékén lévő kórházakat költöztették volna össze. Az új szervezési modellben a kormányzati tervek célja az volt, hogy az omló vakolatú kórházak végleg maradjanak ki az ügyeleti „forgóból", és a betegek a legjobban felszerelt sürgősségi központokba kerüljenek.
Az akkori elgondolás még az volt, hogy az új tömbbe költöztetik az Amerikai úton lévő idegsebészeti intézetet, a Péterfyhez tartozó, Fiumei úti egykori Országos Baleseti Intézetet is. A tervhez és a 4,13 milliárdos hazai forráshoz 8,11 milliárdos uniós forrást is szerzett a kormányzat, az összegből az új betegellátó egységben központi radiológiai ellátást, új képalkotó-diagnosztikai részleget is terveztek.
A központi laboratórium kialakításával egy helyre került volna az öt különböző épületben, különböző klinikákon zajló diagnosztika. A 12 ezer négyzetméteres, pince földszint és további 5 emeletes betegellátó egységben 110 ágyas ortopédia, 70 ágyas traumatológia, és egy 29 ágyas központi intenzív osztály is szóba került.
Időközben kiderült: az elkészült szerkezetkész épület nem elég nagy ahhoz, hogy például a baleseti intézet 350 ágya és az ahhoz tartozó szakrendelések, ahol a betegek utógondozása történik, beférjenek.
Elvben innen csak 110 ágy befogadására lenne lehetőség. Csakhogy a szakemberek szerint annak semmi értelme, hogy Fiumei úti egykori Országos Baleseti Intézetnek a harmada költözzön, a többi meg maradjon a régi helyén. Szakemberek szerint ez a megoldás végképp fenntarthatatlanná tenné az OBSI-t, hiszen a költöztetés eredeti célja az lett volna, hogy koncentrálják, és ne tovább forgácsolják a sürgősségi ellátást. Három hete még az is opció volt, hogy az OBSI marad helyén és a jóval kisebb és korábban összevont Szent István – Szent László kórház sürgősségi részlegeként működő Merényi kerülne az új klinikai tömbbe.
Ezt a megoldást az egyetem utasította el. De már az Ortopédiai Klinika sem akar a jelenlegi budai telephelyéről ide költözni.
Hónapok óta az épület szakmai struktúrájának az újratervezése zajlik. Hogy pontosan mi kerül az új épületbe, azt továbbra sem tudni. Lapunk kérdésére a Semmelweis Egyetem sajtóosztálya lényegében megerősítette ezt a bizonytalanságot. Azt írták: „a részletes szakmai tartalommal kapcsolatban a Semmelweis Egyetem elkészítette a szükséges anyagokat, bizonyos kérdésekben még fenntartói, szakmai döntésekre várunk. A Semmelweis Egyetem ugyanakkor szakmailag teljes mértékben felkészült és nyitott egy sürgősségi betegellátó centrum fogadására." A Népszabadság megkereste az érintett intézetek vezetőit is, ám nyilatkozni senki nem akart.