Az érintett egyetemista felhívta a hallgatói képviselet vezetőjének figyelmét, hogy tudta nélkül egy buli alkalmával a férfi meztelen fotókat készített róla, amelyekkel később zsarolni kezdte, és szexre akarta kényszeríteni. Az Átlátszónak küldött levél szerint a HÖK-vezető nem foglalkozott az üggyel, annak ellenére sem, hogy azt megígérte a lánynak, hiszen a fotós az egyetem hallgatója is volt. Az Index pedig arról számolt be olvasói bejegyzés alapján, hogy az ELTE Állam- és Jogtudományi Kar gólyatábori dalainak repertoárjában olyan nótákat énekeltettek még idén is a friss gólyákkal, amelyek nemi erőszakról szólnak.
|
A fonyódi EFOTT-tábor 2004-ben. „Gólyatáboros szituációkban" az a veszélyes, hogy olyan fiatalok, akik korábban nem ittak, menőnek próbálnak tűnni (Képünk illusztráció) Domaniczky Tivadar / Népszabadság |
Tóth Györgyi, a Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen Egyesület (NANE) munkatársa azt mondja: az ilyen, „gólyatáboros szituációkban" az a veszélyes, hogy olyan fiatalok, akik korábban nem ittak, menőnek próbálnak tűnni, és a csoportnyomás hatására szokatlan mennyiségű alkoholt fogyasztanak. Ezt az állapotot használják ki a szexuális ragadozók. Tóth Györgyi arra is felhívja a figyelmet, hogy az ittas állapotról a közvélemény úgy gondolkodik: az mentő körülmény, ha az elkövetőről van szó, súlyosbító, ha az áldozatról – van igény arra, hogy ilyen magyarázatokkal könnyítsék az erőszakot elkövető helyzetét. Az áldozatról pedig azt mondják, hogy minek ivott, minek sétált hajnalban vagy futott este, ahogy ez például a tavaly meggyilkolt futónővel kapcsolatban is felmerült.
Tóth Györgyi hangsúlyozza: a gólyatáborokba kerülő korosztály sérülékeny, a szervezők felelőssége így óriási abban, hogy a veszélyeket a lehető legkisebbre szűkítsék. Amerikában már felismerték, hogy a kampuszok falain belül történik erőszak, az úgynevezett „campus rape" jelenségről nyíltan beszélnek. Ennek keretében központi témává vált az, hogy az elkövetők egyéni felelősségén kívül felelős az egyetem vezetősége az ehhez hasonló helyzetekben, amikor előre tudható, hogy milyen veszélyekkel jár egy adott helyzet, és nem próbálják azt megelőzni.
|
Szabó Rebeka, a PM elnökségi tagja szerdán tiltakozott, amiért a Class FM Morning Show című műsorának a vezetői viccet csináltak a diáklány megerőszakolásából Teknős Miklós / Népszabadság |
Az ELTE vezetését megrázták a történtek, s miután a bűncselekményről, az elkövetőről és a hallgatói érdekképviselet szerepéről egyre több részlet derült ki, fellépett. „A hatályba lépő intézkedések alapja, hogy az érintett hallgatói önkormányzatok a rájuk bízott felelősséggel nem tudtak élni, súlyosan megsértették az egyetem normáit" – írják szerdai közleményükben. Az egyetem a hallgató-tettessel és a gólyatáborok előkészítőivel szemben is fegyelmi felelősségre vonást kezdeményez. Vizsgálatot indítanak a szexista és az erőszakra buzdító rigmusokkal kapcsolatban, s ennek végéig a jogi kar hallgatói önkormányzata elnökségének tevékenységét is felfüggesztik. Az ELTE a történtek tanulságait nyílt beszélgetések, személyes támogatások formájában szeretné feldolgozni.
A KERET Koalíció segélyszámán (06-40-630-006) a szexuális erőszak áldozatai segítséget kérhetnek hétfőn és pénteken 10-14 óráig, szerdánként pedig 14-18 óra között. Ingyenesen letölthető tájékoztató füzetet is készítettek szexuális erőszak áldozatainak és az őket támogatóknak.