Csak az licitálhatott, aki szombatig befizette a kikiáltási ár tíz százalékát. Ám a nyertesek nem lehetnek felhőtlenül boldogok, ugyanis a jelenlegi használók az állami gazdaságok 2001-es privatizációja idején ötven évre kapták bérbe a földeket. Amiért Simicskáék igen nyomott bérleti díjat fizetnek az államnak: aranykoronánként 580 forintot. A valós érték a Nyugat-Dunántúlon ennek legalább a háromszorosa, néhol a négyszerese.
A kedden nyertes gazdák abban reménykednek, hogy ezt az összeget jelentősen megemelhetik, és akkor Simicskáék sokkal többet fizetnek majd – immár nem az államnak, hanem nekik. Ehhez azonban törvényt kell módosítani.
– Éppen százéves leszek, amikor elkezdhetek gazdálkodni a földjeimen
– állapítja meg Varga György mosonmagyaróvári mezőgazdasági vállalkozó, amikor győztesen elhagyja a termet. Az ő licitje volt a legizgalmasabb, miután a 6,2 millióra taksált halászi szántó árát feltornászták 11,6 millióra.
– Hol állt volna meg?
– Ha felmérgesítenek, elmegyek a falig.
|
Egyenlőtlen erőviszonyok. Az államot sokan képviselik, licitáló viszont alig akadt az árveréseken Teknős Miklós / Népszabadság |
– Ki mérgesítette föl?
– Igazából senki, csak az elképzelt üzletmenetből hiányzott még földterület. 237 hektáron gazdálkodom, a törvény szerint 300-ig fölmehetek. Osztatlan közös tulajdonközösségbe akartam bekerülni, hogy elővételi jogom legyen.
– Százévesen mit termel majd a földjén?
- Már valószínűleg semmit. Úgy gondolkodom: a Simicskáéknak adott 50 éves földhasználati jog tarthatatlan, azt rövidesen föloldja az állam, és elkezdhetünk dolgozni a földjeinken.
Szinte minden licitáló erre számít. Van, aki szerint szűk körben ez az ígéret már el is hangzott.
A győri liciten 189 hektár földet hirdettek meg, de abból most csak 47 hektár kelt el.
Élőlánc Egerben
A termőföld Magyarország utolsó közös vagyona, nem hagyjuk ellopni! – ilyen táblákkal jelent meg húsz LMP-s aktivista az egri járási hivatalba meghirdetett árverésen. Előző nap több licit helyszínét lelakatolták, hétfőn pedig élőlánccal, bekiabálásokkal, szirénázással igyekeztek megüzenni, hogy törvénysértőnek tartják a föld kiárusítását. Több aktivistát rendőrök vezettek ki. Sallai R. Benedek képviselő három árverésen volt jelen, az elsőn egy gazda jelent meg, a másodikon senki, a harmadikon ugyanaz, aki az elsőn. (D. J.)