A VDSZSZ Szolidaritás ezzel a döntéssel egyedül maradt az érdekvédelem világában – tudatják –, hiszen a szövetség döntését követően automatikusan megszűnt a kizárt szervezet tagsága a Vasutas Szakszervezetek Szövetségében, az Európai Közlekedési Dolgozók Szövetségében (ETF), a Nemzetközi Szállítmányozási Szövetségben (ITF), az Európai és a Nemzetközi Szakszervezeti Szövetségben, valamint a Liga Szakszervezetekben is.
Halasi Zoltán, a VDSZSZ Szolidaritás elnöke kérdésünkre kijelentette: legalább mostantól nem kell eltartaniuk Gaskó Istvánt és a Ligát. Emlékeztetett ugyanakkor arra, hogy szervezetük elnöke korábban Gaskó volt – a személyi összefonódás tehát nem szokatlan. Az elnök elmondta azt is, hogy az év első hónapjaiban sem fizettek tagdíjat, mert az a döntés született, hogy egy következő küldöttgyűlésen kellene határozni erről.
|
Gaskó István Orbán Viktor miniszterelnökkel 2011-ben – akkor még megvolt a bizalom M. Schmidt János / Népszabadság |
A háborúskodás egyébként akkor kezdődött, amikor a VDSZSZ Szolidaritás május elején tartott kongresszusán nem szavaztak bizalmat Gaskó István Liga-elnöknek, aki negyedszázada állt a vasutas szakszervezet élén. A későbbre halasztott újabb tisztújításon sem nyert, miközben továbbra is ő vezeti a VDSZSZ Szövetséget, amely most kizárta a VDSZSZ Szolidaritást.
Az üggyel kapcsolatban Halasi hangsúlyozta: a szövetségnek – amely öt szakszervezetet tömörít – 8500 tagja van, de a VDSZSZ Szolidaritás önmagában nyolcezer embert képvisel. Álláspontja szerint így a törpe kisebbség döntött arról, hogy kizárja a szervezet meghatározó erejét jelentő többséget.
A pénzügyekről szóló, Gaskó elnöki mandátumának elvesztése után kipattant vita tárgya egyebek mellett az volt, hogy áthidaló kölcsönök révén a Ligát a hitelező számára kedvezőtlen konstrukció keretében valóban a VDSZSZ Szolidaritás finanszírozta-e. Emiatt a korábbi ügyvezető elnök az ügyészséghez fordult, de azt a választ kapta, hogy a szakszervezetre a civil szervezetek működése feletti törvényességi ellenőrzés hatálya nem terjed ki.
Jelezték ugyanakkor, hogy a Munka Világa Alapítványra, a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítványra és Liga Akadémia Alapítványra vonatkozóan a beadványt elbírálásra, az abban foglaltak esetleges büntetőjogi vonatkozásainak vizsgálatára – amelyekkel kapcsolatban szintén felmerült, hogy a VDSZSZ Szolidaritás pénzeiről lehet szó – a Fővárosi Főügyészség hatáskörrel rendelkező osztálya részéré továbbították. Ebben még nincs döntés.
A helyzet különben meglehetősen zavaros, mert Gaskó volt az elnöke a VDSZSZ Szolidaritásnak, s ma is vezetője a Halasi szerint gyakorlatilag tagság nélkül maradt VDSZSZ Szövetségnek, valamint a Liga konföderációnak. A vasutasok pedig évi százmilliós áthidaló kölcsönnel segítették ki a Ligát, és a kenyértörés oka alapvetően az volt, hogy a konföderációt nem akarják tovább finanszírozni. Erre lehetett reakció az, hogy kizárták őket a VDSZSZ Szövetségből.