Kontrát Károly belügyi államtitkár a salátatörvény-javaslat előterjesztőjeként a parlamenti expozéjában egy szóval sem említette a nemzetbiztonsági törvényt érintő passzusokat. Ellenzéki képviselők vonták kérdőre, hogy miért akar a kormány titkosszolgákat küldeni a különböző sajtóorgánumok szerkesztőségeibe. De bármi is volt a szándék, biztos, hogy a törvénymódosításhoz nem lesz meg a kétharmad.
A Belügyminisztérium egy salátatörvényben oly módon módosította volna a nemzetbiztonsági törvényt, hogy amennyiben a titkosszolgálatok vezetői kérik, a tartalomszolgáltatók (lényegében az újságok, tévék, rádiók és internetes felületek szerkesztőségei) kötelesek alkalmazni a cég munkatársait.
Ha a tervezet törvényerőre emelkedik, a titkosszolgálatokon keresztül a kormány totális ellenőrzést gyakorolhatna valamennyi médium felett.
Érdeklődésünkre a tárca tagadta, hogy a sajtó titkosszolgálati ellenőrzése érdekében kezdeményezték volna a nemzetbiztonsági törvény módosítását. Csakhogy a módosító javaslatot magába foglaló salátatörvényt ismertető expozéjában Kontrát Károly belügyi államtitkár említést sem tett a nemzetbiztonsági törvény módosításáról. Ellenzéki képviselők vonták kérdőre, mire állítólag Kontrát már ott, a parlamentben elismerte, hogy a törvény betűje finoman szólva sem a jogalkotó célját fejezi ki.