Dönthessenek a tagállamok szabadon arról, hogy bevezetik-e a halálbüntetést – ezt üzente péntek reggel Brüsszelnek a kormányfő. Ezzel minden eddiginél továbbment, hiszen ha ezt bárki megtehetné, nemzetközi egyezmények által védett alapjogot rúgna fel, és semmibe venné az emberi élet sérthetetlenségének elvét.
Vissza kell adni a jogot a nemzetállamoknak arra, hogy maguk dönthessenek a halálbüntetés bevezetéséről – jelentette ki Orbán Viktor kormányfő a Kossuth rádió 180 perc című műsorában pénteken. Ha úgy látják, hogy az állam nem képes megvédeni ártatlan polgárait halálbüntetés nélkül, akkor bevezetnék – mondta. Ez egyértelműen az EU alapjogi chartájának felrúgását, illetve az emberi jogok európai egyezség okmányának azonnali felmondását jelentené, és ilyen messzire eddig a miniszterelnök még nem merészkedett.
Orbán szerint amikor a brutális bűncselekmények megjelennek, az emberek nem érzik biztonságban magukat. Azt mondja, vita van arról, van-e visszatartó ereje a halálbüntetésnek, mert fontos, hogy mit gondolnak erről az emberek. Az erről vitázóknak bele kell gondolniuk – fogalmazott –, hogy mi van, ha az ő családtagjukat ölik meg. – Én az élet pártján vagyok – jelentette ki a műsorvezető azon kérdésére, hogy halálbüntetés-párti-e. Mint mondta, ha halálbüntetés nélkül meg tudják védeni a magukat megvédeni nem képes embereket, nem lesz halálbüntetés, ha nem tudják megvédeni, akkor kell.
Hozzátette: „nagyon sokan vannak, akik azt hisszük, hogy ha van halálbüntetés, illetve egyes bűncselekmények halálbüntetéssel való fenyegetettsége létezik, akkor nagyobb biztonságban vagyunk”. miniszterelnök először április 28-án, a kaposvári gyilkossal összefüggésben beszélt arról Pécsett, hogy napirenden kell tartani a halálbüntetés kérdését. Néhány éve azt hitték – fogalmazott –, hogy a magyar büntetőjogról szóló viták végére pontot tettek, amikor bevezették a három csapás törvényét és a tényleges életfogytiglant.