és úgy becsülték, hogy mindegyiken két-két kérdést tehetnek fel. Ehhez összességében több mint harmincmillió szavazólapra lett volna szükség, amelyek ára 620 millió forint. A választásra jogosultak tájékoztatása érdekében emellett szavazásonként 120 milliónyi értékben kell nyomtatni értesítőket, s amint a köztársasági elnök a referendumot kitűzi, azonnal elő kell állítani több tízezer tájékoztató plakátot is. Ekkora feladatra az elnök szerint mindenképpen jó előre le kell kötni a szükséges kapacitásokat.
|
Pálffy Ilona Kurucz Árpád / Népszabadság/archív |
Akkor folyt még a magukat rendszerbontónak nevező civilek, illetve a szakszervezetek Férfi 40 címen hirdetett aláírásgyűjtési akciója is. A civilek kezdeményezéseit nem támogatták elegen, a férfiak negyven évnyi munka után történő nyugdíjba vonulásáról pedig az Alkotmánybíróság döntése alapján nem lehet referendumot tartani. Az előkészület azonban – amely egyetlen fillérbe sem került, hiszen csak olyan keretszerződést kötöttek, amelynek alapján kizárólag tényleges megrendelés esetén kell fizetni – Pálffy Ilona szerint nem voltak hiábavalóak, hiszen egy kérdésben már most is lehet aláírásokat gyűjteni, míg több akció is függőben van. Így
szinte bizonyos benne, hogy előbb-utóbb lesz referendum.
Kész Zoltán független parlamenti képviselőnek február 4-én adták ki az aláírásgyűjtő ív hitelesített mintapéldányát, és ha június első napjaiban prezentál kétszázezer támogatót, népszavazást kell tartani arról, hogy az állami és önkormányzati cégek vezetőnek fizetése ne haladhassa meg a kétmillió forintot. A politikus azonban átkozottul optimista, mert bejelentette: csak május 1-jétől kezdi meg az akcióját, ám egy hónap alatt eddig mindössze 2008-ban a Fidesznek sikerült a „szociális" népszavazáshoz elegendő számú aláírást gyűjtenie.
Késznek még még egy kérdése van a Kúria előtt, amely arról szól, hogy az országos listát állító pártokat kötelezzék-e a százmilliós nagyságrendű állami támogatás visszafizetésére, ha a voksok kevesebb mint két százalékát szerzik meg. Egyelőre nem tudni, hogy erről mikor születik döntés, de a legfőbb bírói fórumnak áprilisig mondania kell valamit. A képviselő talán arra számít, hogy a kérdését átengedik, és akkor a két ügyben egyszerre gyűjtheti majd az aláírásokat.
Van folyamatban levő ügye a szocialista Gőgös Zoltánnak is. Ő arról szeretne referendumot, hozzon-e a parlament törtvényt az állami tulajdonú termőföldek értékesítésének tilalmáról. A Nemzeti Választási Bizottság (NVB) az aláírásgyűjtő ív hitelesítését tavaly novemberben megtagadta, és ennek kapcsán a legfőbb bírói fórumnak legkésőbb február második felében kell határozatot hoznia.