És – tették hozzá kormányzati szereplők – a Neelie Kroes holland EU-biztossal való kellemetlen konfliktusa ellenére is az a kép alakult ki még igazságügyi miniszterként Navracsicsról Brüsszelben, hogy elkötelezett az Európai Unió mellett akkor is, ha határozottan kiáll a magyar nemzeti érdekekért.
|
Az Európai Tanács által közreadott képen Navracsics Tibor magyar külgazdasági és külügyminiszter az Európai Unió országai külügyminisztereinek találkozóján Brüsszelben MTI |
2012-ben éles vita alakult ki Neelie Kroes bizottsági alelnök, digitális és médiaügyi biztos, valamint Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes között az Európai Parlament állampolgári jogi bizottságában tartott meghallgatáson. Kroes azt állította, Navracsics négyszemközt mást ígért neki, mint nyilvánosan a vitatott médiaszabályozás felülvizsgálatáról, ezt azonban a miniszter cáfolta.
„Navracsics nem héja, hanem galamb” – mondták lapunknak, megemlítve azt is, hogy politológusként, egyetemi docensként a politikus kutatási területe az összehasonlító politológia és az európai belpolitika volt.
Más források szerint az EP-ben a baloldali pártok és a zöldek a magyar jelölt, elsősorban Navracsics Tibor „alapos megizzasztására” készülnek. A biztosjelöltek meghallgatása szeptemberben esedékes, majd az Európai Parlament októberben szavaz Juncker csapatáról: vagy elfogadja, vagy teljes egészében elutasítja azt. Információnk szerint az uniós biztosok november 1-jével foglalhatják el hivatalukat.
„Talán én leszek az új uniós biztos” címmel közölt portrét a magyar külügyminiszterről a Der Tagesspiegel online kiadása múlt pénteken. A berlini liberális lap szerint Navracsicsot a szomszédságpolitikai vagy a közlekedési tárca érdekelné, de a külügyminiszter „származásából, eddigi pályájából adódóan” szívesen foglalkozna az EU-bővítéssel is.
Juncker többször jelezte különböző csatornákon, így informálisan is tagállamoknak: a bizottságban szeretne negyvenszázalékos női kvótát, vagyis azt, hogy legalább tizenegy biztosi posztot nők töltsenek be. Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke ebben támogatja, s a német szociáldemokrata politikus jelezte: kizárólag férfiakból álló csapatot nem fognak megszavazni.
A női jelöltekre irányuló kérés azonban a július 31-i nem hivatalos határidő lejárta előtt lényegében süket fülekre talált. Nőt eddig egyedül a csehek jelöltek Vera Jourová regionális fejlesztési miniszter személyében. A németek és az osztrákok eddigi embereiket, Günther Oettingert (energiapolitika), illetve Johannes Hahnt (regionális fejlesztés) jelölték. A britek Lord Jonathan Hilltory politikust. A volt finn kormányfő, jelenlegi pénzügyi biztos Jyrki Katainen szintén vállalna második terminust.
Az észtek a korábbi kormányfőjüket, Andrus Ansipot küldik, ő a gazdasági és pénzügyi posztot vette célba, de ugyanezt tette a lettek jelöltje, a szintén exkormányfő Valdis Dombrovskis is. A harmadik balti állam, Litvánia Vytenis Povilas Andriukaitis egészségügyi minisztert delegálja. A görögök Dimitrisz Avramopulosz védelmi minisztert, az írek Phil Hogan környezetvédelmi minisztert, a szlovákok Maros Sefcovic diplomatát jelölték.