Nem tudja a Nemzeti Választási Iroda, hogy a külhoni választók névjegyzékéből az elmúlt években hány elhunytat kellett törölni.
Nem zárható ki, hogy egy rokon voksol az elhunyt nevében Bíró István / MTI |
Azután kerestük meg a Nemzeti Választási Irodát (NVI), hogy Völner Pál igazságügyi államtitkár elismerte: a kormánynak nincs információja arról, hogy vannak-e halottak a listán, ebben a választási iroda az illetékes. Ám hiába kértünk adatokat az NVI-től, a szervezet továbbirányított minket a személyiadat- és lakcímnyilvántartást kezelő Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalához KEKKH). Az iroda válasza azért meglepő, mert a választási eljárásról szóló törvény leszögezi: a magyarországi lakcímmel nem rendelkező, de a választójog megszerzéséért regisztrált külhoni állampolgárok listáját az NVI vezeti. Ráadásul a 2013 óta hatályos jogszabály megjegyzi: „a Nemzeti Választási Iroda törli a központi névjegyzékből azt, aki elhunyt".
A kettős állampolgárság 2010-es bevezetése óta a Miniszterelnökség tájékoztatása szerint 800 ezer határon túli magyar tette le az állampolgári esküt. Közülük a szeptember 17-i határidőig 275 ezren kérték felvételüket a választói névjegyzékbe. Regisztrációra 2013 óta van lehetőség, 195 ezren még a 2014-es parlamenti választás előtt jelentkeztek be az NVI-nél. Nekik nem kell megújítaniuk a regisztrációjukat, tíz évig rajta maradhatnak a listán. Jelentős részük egyébként Romániából regisztrált, s a 2011-es népszámlálás alapján az erdélyi magyarok halálozási rátája magasabb, mint a többségi társadalomé. Így valószínű hogy a regisztráltak közül jó néhányan meghaltak.