A felsőoktatási intézményeket 2010 óta a hatalom megfosztotta az autonómiájuktól. Ma már a kormány a felsőoktatási intézményeket a kancellárjain keresztül irányítja, hamarosan pedig a konzisztóriumoknak nevezett testületek is beleszólhatnak majd az egyetemek életébe, a fenntartó által delegált tagokkal. 2010 óta az egyetemek döntési szabadságának mértékével együtt csökkent a rájuk fordított állami pénz is. Drasztikusan.
Idén ugyan a tavalyival összevetve valamivel több – 145 milliárd forint – jut az ágazatra, de mi ez a 2010-es 200 milliárdhoz képest? És még az a 200 milliárd is távol volt attól, ami a magyar felsőoktatás versenyképességéhez kellene, ez az összeg ugyanis GDP százalékában mérve 0,8 százalék, a versenyképes felsőoktatáshoz pedig az európai követelményeknek megfelelően legalább 1–1,5 százalékos állami támogatás kellene.
Fotó: Reviczky Zsolt / Népszabadság |
A magyar kormány most 0,5 százalékkal sem finanszírozza az ágazatot. Az egyetemi polgárság erejét mutatja, hogy amikor 2012 telén tandíjassá akarták tenni a képzések nagy részét, a drasztikus forráskivonástól megroggyant egyetemek vezetői a diáksággal karöltve az utcára vonultak.