Az EU-s pénzek elcsalásának legfőbb veszélye, hogy a ciklus végére azok a cégek kerülnek előnybe, amelyek hajlandóak belemenni a svindlikbe – jelentette ki Hadházy Ákos, az LMP társelnöke. Az ellenzéki politikus szerdai korrupcióinfóján arról beszélt, hogy a baráti cégeknek kipörgetett milliárdok kifejezetten ártanak a magyar gazdaságnak, az innováció, a szorgalom és a takarékosság helyett pedig az ügyeskedésre való hajlam számít a legfőbb értéknek.
A 26. Korrupcióinfón bemutatott projektekben kamu képzésekre kifizetett TÁMOP-os pénzekből támogattak nagy cégeket. A különösen tragikus az – mondta Hadházy –, hogy papíron ezeket a pénzeket is oktatási kiadásként könyvelték le. Pedig a projektek valójában leginkább azt demonstrálták, hogyan herdálták az oktatási kereteket.
Az LMP társelnöke szerint összességében alig indultak valódi beruházások az országban, ezért kellett alibi célokra kinyomni az uniós pénzeket. Ma Magyarországon a cégek még ingyen pénzből sem szívesen csinálnak beruházásokat, mert ahhoz vállalniuk kell a fenntartást, vagy munkahelyek teremtését. A kormány kiszámíthatatlan, ötletelő, sokszor egyik pillanatról a másikra államosító gazdaságpolitikája miatt pedig senki nem tervez ilyen feltételekkel szívesen, az alibi támogatásoknak viszont nincs az a kockázata, hogy vissza kellene őket fizetni. Ilyen példa a korábban bemutatott „nemzeti rugalmasság terv”, de ilyen a szerdai korrupcióinfón tárgyalt „képzési” projekt is.
A „TÁMOP 2.1.3-b/12/1 munkahelyi képzések középvállalkozásoknak a konvergencia régiókban” fantázianevű program keretében összesen 6 milliárd forintot osztottak szét. De már az adatokból is látszik, hogy ezeket a képzéseket senki nem vette igazán komolyan.