galéria megtekintése

Mindenhol siker, nálunk persze megbukott

Az írás a Népszabadság
2015. 02. 19. számában
jelent meg.


Hargitai Miklós
Népszabadság

Publikálás helyett rejtegetik a nyilvánosság elől azt a tanulmányt, amely a fogyasztást optimalizáló és a rezsit csökkentő okosmérők kísérleti projektjének gyászos tapasztalatait mutatja be.

Pedig az okos mérés egész Európában sikertörténet: vannak államok, ahol háztartások milliói használják, de ahol csak kísérleteznek vele, ott is mindenütt népszerű és hatékony. Az eredmények szerint a „rezsicsökkentés” kisiklatta a projektet, a kormány pedig inkább egy uniós kötelezettségszegési eljárást kockáztat, de nem segít abban, hogy a háztartások takarékoskodjanak az energiával.

Okosmérő: Kaliforniában hasznos
Okosmérő: Kaliforniában hasznos
Lucy Nicholson / Reuters

Az intelligens mérőórák képesek arra, hogy az energia- és vízfogyasztást az alacsonyabb kihasználtságú völgyidőszakba irányítsák: a mosógép este kapcsol be, a locsolórendszer éjjel öntözi meg a kertet, a gázbojler csúcsidőn kívül melegíti fel a vizet. Ez nemcsak a lakosság számára előnyös, hanem a termelőknek és a hálózatüzemeltetőknek is, hiszen kiegyenlítődik a terhelés, kiszámíthatóbbá válik a felhasználás. Ráadásul az okosmérőkbe rengeteg „smart” szolgáltatást is be lehet építeni, a távleolvasástól az előre fizetős fogyasztáson át a távvezérlésig, és a sok információt közlő mérőórák önmagukban is tudatosabbá teszik a fogyasztást, takarékosságra – például az égve felejtett lámpák lekapcsolására – sarkallva.

 

Magyarországon a nagy közműcégek 2011-ben kezdték meg egy átfogó, nyolcezer háztartásra kiterjedő okosmérős kísérleti projekt előkészítést, amelyben az áram-, a víz, a gáz- és a hőfogyasztás mérését tervezték megreformálni. A tényleges vizsgálat nagyrészt 2013–14-re esett, vagyis arra az időszakra, amikor a kormányzat a „rezsicsökkentéssel” és annak kampányával volt elfoglalva. Az előzetes, még 2011-ben készült felmérések szerint az érintettek többsége havi 1000-1500 forintos megtakarítást várt el azért, hogy megváltoztassa a fogyasztás időzítését, és 56 százalék hajlandónak mutatkozott a fogyasztói szokásainak módosítására.

A 2014-es kiértékelés ugyanakkor azzal az eredménnyel zárult, hogy az okosmérővel felszerelt háztartások és a hagyományos mérővel rendelkező kontrollcsoport fogyasztásában nem mutatkozott érdemi különbség, a felhasználás nem tolódott el a völgy időszakok felé. Ezt az egész Európában egyedülálló tapasztalatot forrásaink azzal magyarázzák, hogy a kísérlet egybeesett a rezsicsökkentési kampány csúcsidőszakával, amikor a fogyasztók mindenféle magatartásváltozás nélkül is elérhették az említett megtakarítást. Ráadásul az előzetesen betervezett, az okos mérés és a tudatos fogyasztás előnyeit bemutató tájékoztató akciók nagyobbrészt el sem indultak, mert a kormány inkább a „rezsicsökkentés” politikailag hasznosabbnak vélt üzeneteit akarta eljuttatni az emberekhez.

A kísérlet eredményeit összefoglaló tanulmányt 2014 végén kellett volna nyilvánosságra hozni. A publikálás azonban elmaradt, az anyag eltűnt a vizsgálatot koordináló piackutató cég és a megrendelő Magyar Energetikai és Közműszabályozási Hivatal között.

A kormánynak uniós kötelezettség miatt is foglalkoznia kellene az okosmérőkkel: az energiahatékonyságról szóló EU-irányelv előírja a méréssel és számlázással kapcsolatos reformokat, az egyedi hőfogyasztásmérők biztosítását, valamint évente a közintézmények három százalékának energetikai felújítását, és az energiaszolgáltatók kötelezését arra, hogy a bevételük 1,5 százalékát a lakossági energiahatékonyság-növelés támogatására fordítsák.

Az irányelv honosításának határideje már lejárt, és mivel az Európai Bizottság tavaly novemberben eredménytelenül szólította fel az Orbán-kormányt a jogszabály átvételére, most várhatóan kötelezettségszegési eljárás indul az energiahatékonyság-növelés helyett az adminisztratív árkorlátozást erőltető Magyarországgal szemben.

Bejelentkezés
Bejelentkezés Bejelentkezés Facebook azonosítóval

Regisztrálok E-mail aktiválás Jelszóemlékeztető

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.