Immár aszfalt borítja a Bonyhádon megtalált középkori templom maradványait, amelyre tavaly októberben bukkantak a belvárost a 6-os főúttal összekötő új út építése közben. A középkori lelet hírére az ország minden pontjáról régészek és a szakma iránt érdeklődő fiatalok érkeztek a Tolna megyei városba, és önkéntes munkával kiásták a templomot. Szükség is volt a segítségre, hisz a nem tervezett ásatásra a megyei múzeumnak nem volt pénze, az út átadását pedig október végére tervezték, így alig maradt idő a leletmentésre. Az önkénteseknek köszönhetően egy hét alatt egyévnyi munkát végzett el a régészcsapat.
A feltárt épületalap és kőfaragványok egy 1500-as évek elején emelt gótikus templomnak a maradványai. Bár a régészek országos értéknek ítélték, pár nap alatt eldőlt, hogy a romot vissza kell temetni, és az út elmegy a templom felett, noha a nyomvonal módosítása viszonylag csekély összegből megoldható lett volna. A megyei kormányhivatal örökségvédelmi hatósága döntött így, s ezt a határozatot a megyei múzeum és a város nem támadta meg. A rom elfedési munkái azóta befejeződtek.
A régészeket megosztja ez a történet. Buzás Gergely középkor-specialista, a Visegrádi Mátyás Király Múzeum igazgatója – kérdésünkre válaszolva – súlyos hibának tartotta, hogy nem folytatták a feltárást az elfedés kezdetéig (lett volna rá öt hét). Buzás szerint a terület teljes feltárása szinte ingyen elvégezhető lett volna, hisz az önkéntesek ugrásra készen várták, hogy mehessenek. Egy-két hét elég lett volna erre a munkára. Bár az elfedés megvédi a romot, így később a feltárás elvileg folytatható, ám akkor már el kell majd bontani az utat is. Buzás hangsúlyozta, a bonyhádi épület feltárása adalékokkal szolgálna középkori történelmünk teljesebb megismeréséhez. Ezt a templomot ugyanis a bonyhádi Morgai család építtette, s korábban a hozzájuk hasonló, nem túl előkelő nemesek nem gondoltak ilyen díszes építmény emelésére. Azt tudtuk, mondta Buzás, hogy a Jagellók idején az állam elszegényedett, arról viszont kevésbé van adatunk, hogy a gazdaság mégis virágzott, és a nemesek tehetősebbé váltak. Ez a templom erről vall.