Hiába tárták fel példás összefogással a Bonyhádra utazó régészek a város középkori templomának maradványait, hiába az ombudsman figyelmeztetése, az önkormányzat megépíti a romokat veszélyeztető utat.
Mint lapunkban megírtuk, október 1-jén Szabó Géza, a szekszárdi Wosinsky Mór Megyei Múzeum régésze habarcsos tégladarabokat talált Bonyhádon egy útépítés területén. Ezt követően alig öt nap alatt feltárták a település XIV. században emelt plébániatemplomának alapfalát és számos kőfaragványát.
A munka azért volt ennyire gyors, mert az ország minden részéről érkezett segítség: régészek, régészhallgatók, valamint bonyhádi tanárok és diákok dolgoztak önkéntesként a romok kiásásában. Kellett is az összefogás, mert a romok fölé tervezett, 550 milliós kormánytámogatásból megépülő utat – ami a 6-os főúttal köti össze Bonyhád belvárosát – az önkormányzat október 23-án akarja átadni. Így csak napok maradtak a templom előzetes feltárására.
A maradványok alapján remekül rekonstruálható templom Bonyhád egyetlen középkori épített emléke, ezért érthető a régész szakma lelkesedése. Péntek óta a lelkesedés alábbhagyott: ekkor született meg a megyei kormányhivatal örökségvédelmi hatóságának döntése, amely szerint elfedik a romokat, és az eredeti tervek alapján építik meg az utat a templom fölött.