A 444.hu értesülései alapján többről van szó egyszerű ígéretnél. Az Orbán-kormány ugyan megpróbálta titokban tartani az alkut, de
diplomáciai körökben az terjedt el, hogy garanciát vállalt rá, az adóhatósági eljárás alá vont alapítványok mind visszakapják az adószámukat, egyetlen érintett személy ellen sem indul büntetőjogi eljárás, és a KEHI visszavonja a fellebbezését, amellyel a NAV felé élt a vizsgálatok eredménytelen lezárása miatt.
Ezen túlmenően pedig írásba adta, hogy a jövőben nem lép fel a civilek ellen a hatósági nyomásgyakorlás eszközeivel (amiben indirekt módon az is benne van, hogy eddig volt ilyen indokolatlan nyomásgyakorlás).
A politico.eu nyilvánosságra hozta a témában november 24-én Brüsszelben tartott kétoldalú tárgyalás jegyzőkönyvét. Ebben a fenti vállalások közül annyi szerepel, hogy a kormány ismételten jóváhagyta a 2009 és 2014 közötti támogatási ciklusra vonatkozó szabályokat és szerződéseket, amelyek kizárják a pénzosztásba történő direkt kormányzati beavatkozást.
|
Házkutatás az Ökotársnál tavaly. Ezután nem vehetnek részt a pénzosztásban? Reviczky Zsolt / Népszabadság |
A 444.hu szerint ugyanakkor egy nappal korábban volt egy előkészítő találkozó is a felek között, és az alku érdemi része ott köttetett meg. Az eredményt Norvégia teljes győzelemként és az Orbán-kabinet visszavonulásaként értékelte: Helgesen a Reutersnek azt nyilatkozta, hogy lehetséges a hasonló ügyeket elvtelen engedmények nélkül rendezni, a Politicónak pedig azt mondta, hogy a magyar kormány minden feltételt elfogadott, és ez az EU számára is tanulság: megéri kiállni az alapvető értékekért. Kovács Zoltán kormányszóvivő akkor úgy értékelt: konstruktív vita után jó kompromisszum született.
Kedden az MTI a Miniszterelnökség közleményére hivatkozva azt írta: arról is egyezség született, hogy
a következő (2014-2020-as) támogatási ciklusban az Ökotárs nem vesz részt a pénzosztásban.
„A megállapodás eredményeként biztosított Magyarország teljes szuverenitása, vagyis a jövőben idegen kormány a magyar kormány együttműködése és ellenőrzése nélkül nem tud támogatást osztani hazánkban" - fogalmaz a közlemény.
Móra Veronika, az Ökotárs vezetője kérdésünkre kifejtette: valóban folynak tárgyalások a következő ciklus pénzosztási szabályairól,
megállapodás azonban még nincs
- mindaz, amiben eddig megegyeztek, az előző finanszírozási időszakra vonatkozik (nemrég a kormányszóvivői sajtótájékoztatón Lázár János is ugyanezt mondta, azzal a kiegészítéssel: „a magyar kormány ragaszkodik ahhoz, hogy nála legyen a marsallbot"). Móra szerint azokban a támogatott országokban, ahol (mint Magyarországon is) a brüsszeli finanszírozási iroda közvetlenül választja ki a pénzosztó szervezeteket, az érintett kormányoknak nincs felelősségük a civil támogatások odaítélésében.
Az Ökotárs további szerepére vonatkozó kérdésünket elküldtük Norvégia budapesti nagykövetségének is, megkeresésünkre eddig nem reagáltak.