Még a bíróság előtt sincsenek teljes biztonságban azok, akik családon belüli erőszak áldozataként kerültek kapcsolatba az igazságszolgáltatással – derült a PATENT Jogvédő Egyesület bíróságok munkájáról gyűjtött tapasztalatokból.
A civil szervezet egy éven át kísérte figyelemmel az ország négy nagy városában a kifejezetten a párkapcsolati erőszakkal érintett mintegy 205 bírósági tárgyalást, amelyből 89-ben fordult elő családon belüli erőszak.
2012. szeptember 16. Nők lázadása Facebook-csoport demonstrációja a családon belüli erőszak ellen küzdő civil szervezetekkel. M. Schmidt János / Népszabadság |
A Norvég Civil Alap támogatásával zajló programban az Országos Bírósági Hivatal adatvédelmi aggályokra hivatkozva elzárkózott az együttműködéstől. A civilek munkáját nehezítette, hogy a bíróságok nem kezelik külön csoportként a családon belüli erőszakkal kapcsolatos ügyeket, illetve a bántalmazást – egy szűk ügycsoporttól eltekintve – nem nevesítik az eljárások során. A program beszámolójáról szóló hétfői sajtóbeszélgetésen Stummer Vera, a program koordinátora azt mondta: az esetek többségében elégedettek voltak a civil önkéntesek a bírók teljesítményével, de előfordultak visszásságok is.
A laikus „bírósági őrszemek" szerint a tárgyalások során gyakori volt az áldozatok hibáztatása, az emberi méltóságot sértő bánásmód velük szemben. „A bíró inkább lekezelő, a legfontosabb információkat nem diktálja a jegyzőkönyvbe. A szerinte nem ide illő információkat, ami magára a konkrét ügyre, azaz a gyerekekkel történt szexuális aktusokra és a gyerekek élményeire vonatkoztak, nem kíváncsi. Félbeszakította a bántalmazottat, amikor az elmesélné a történetét." Egy másik bírónő azt találta mondani, nyilván a nő a hibás, ha tudta, hogy milyen a párja, minek szült négy gyereket.