György Péter a december 19-i Hétvégében közölt publicisztikájában szenvedélyesen védi a magyarországi zsidó asszimilációt. Szíve joga, csak az a probléma, hogy az identitásukat másképp meghatározók korlátaikat fel nem ismerőkként jelennek meg, családjaik korábbi, „nem asszimiláns" választásai pedig mintha mai magyarságukat szűkítenék be. Kizárólag az asszimiláns lehet a nemzet igazi része. Hiheti ezt is bárki. Magunkat akárhogyan, akár így is meghatározhatjuk. De szociológiai szempontból az ilyen álláspont védhetetlen.
Két dolgot biztosan tudunk. Az egyik az, hogy Európában a XX. században kiderült, hogy az asszimilációs paktumokat a két oldal utódai, bármilyen megfontolásból is szeretnék, nem tudják ugyanolyan könnyen felbontani. Az asszimiláció egy társadalmi szerződés, amelyben valamely kisebbség kinyilvánítja: kész egy másik, nagyobb csoport részévé válni, ha az jogokat, mozgásteret ad, életpályákat nyit meg. Nemcsak nyelvet vált, hanem szokásrendszert is, sőt mint sokan a XIX–XX. századi magyar zsidó felső- és középosztályban, vallást is. Egyszerre nem tartozhatsz két világhoz, el kell rugaszkodnod a régitől, büszkén kell vállalnod az újat. S kihúzod magad, hogy tőled tanulhatja a többség, mennyi rejtett kincse van. És nem is olyan titkon talán egy kicsit le is nézed őket, ha az új, így felvillanó színeknek esetenként mintha nem is örülnének annyira.
Koronként változott a teljes program, s esetenként kevesebb is elég volt. 1918–20-ig nem volt kérdés, ki, hogyan adhatja fel az egyezséget, mert ilyesmi lényegében senkinek sem jutott eszébe. Mégis 1920 után a magyar állami elitekben szinte folyamatosan előbukkannak ilyen ötletek, fantáziák (általában antiszemita csomagolásokban), az asszimilált zsidóságban pedig csak sokkal ritkábban. Közben az asszimilációs vállalások olyan intenzitással épültek be a domináns kisebbségi életvitel értékei közé, hogy kiderült, felmondani vagy lenullázni azokat hirtelen csak genocidiummal lehet. A többségi állami oldalon ezt akkor, s esetenként azóta is, sokan csak roppant nehezen ismerték el.