Létezik-e ma egyáltalán olyan, hogy Európa? Érvényes-e még az a tétel, amely szerint az EU az integráció iránt elkötelezett, egységes szervezet? Hogy értékközpontú? Mondhatjuk-e, hogy a huszonnyolc tagállam nincs feltétlenül azonos platformon minden kérdésben – sőt –, ellenben a sok évtizedes alapvetésekben egyetért?
A válaszokat, persze, akkor is tudjuk/sejtjük, ha jól elnyomjuk magunkban a lelkünk mélyén lakó Jean-Claude Junckert. Tudniillik egy ideje inkább nem.
Valóban nincs optimális állapotban az unió, mindazonáltal az ebben a közösségben gondolkodó európaiak számára aligha a permanens pénzügyi, gazdasági és kulturális (különbségbeli) válságcunami tűnhet fel igazán ijesztőnek, hanem az, ha azt tapasztalja, nincsenek megoldások, ha az európaiság fogalmilag is megkérdőjeleződik. Mint egyfajta gigameteorit, úgy száguld valahogyan, valami felé az EU, mi pedig a színes, széles vászon előtt döbbenten vagy éppen apátiával nézzük, mi is zajlik a szemünk előtt. Mintha úgysem jöhetne le a vászonról. Pedig nincs előre megírt forgatókönyv. Élő dokumentumfilm ez. Lassan jó lenne tudni, hol a vége, de legfőképpen azt: mi a válasz?