77 évvel később, pünkösd hajnalán egy szarvast üldöző vadász vetődött a Márévárhoz, és észrevette, hogy a romok tetején egy csodaszép lány áll lenge ruhában. A vadász megszólította a kísérteties jelenséget, aki elmondta, hogy ő Máré hűtlen feleségének a lánya. A vadász azonnal megkérte a lány kezét, aki azonban elmondta, csak annak lehet a felesége, aki háromszor megcsókolja őt.
– De vigyázz! – tette hozzá a lány –, három förtelmes alakban jelenek majd meg előtted.
A vadász fogadkozott, hogy nincs az a szörny, aki őt eltántoríthatná. A lány búcsút intett, és a következő percben egy fújtató bika rontott ki a romok közül. A vadász odaállt eléje, és megcsókolta, amitől a bika semmivé lett. Majd egy hatalmas kígyó kúszott elő a kövek alól, a vadász a kígyót is szájon csókolta, így az is léggé vált. Utolján egy mázsás varangy jelent meg a romok taraján.
Szájából zöldes nyál csorgott, szeméből áradt a gonoszság. A vadász remegett, de a béka nem bántotta őt. A vadász soha többé nem ment Márévár közelébe. A magyaregregyiek úgy tudják, hogy Máré várának úrnője ma is a megmentőjére vár.
A szépséges lány 77 évente, pünkösd hajnalán megmutatja magát. Sokaknak elvette már az eszét, de kiszabadítani őt egy férfi sem volt elég bátor. Mindenki megriadt a várból kirontó szörnyek láttán.
Ez hát Márévár legendája. A vártorony a népvándorlás évszázadaiban elpusztult, s a most látható vár alapját a tatárjárás után rakhatták le. 1316-ban Károly Róbert a neki behódoló várnagynak, Bogár Istvánnak adományozta az erődöt. Később többször is tulajdonost váltott az építmény, gyakran rokonok viaskodtak érte, nem kevés galádságot bevetve egymás ellen.
A XVI. század első harmadában a gótikus stílusú vár palotaépítményét reneszánsz ízléssel átalakították. 1543-ban harc nélkül foglalta el az erődöt a török, s mivel akkorra már a frontvonal eltávolodott, katonai jelentőségét elvesztette. A török kiűzése után a pécsi püspökség tulajdona lett. Még egy ostromot átélt 1956 novemberének közepén, akkor az omló falak között meghúzódó baranyai forradalmárokra – a „mecseki láthatatlanokra” – nyitott tüzet egy szovjet tank. 1960–1966 között felújították az épületet, és azóta múzeum.
2015-ben régészeti feltárások folynak a várban.
I!
Cím: 7332 Magyaregregy (a falutól 4 km autóút + 1 km gyalogút)
Nyitvatartási idő: a régészeti munkák befejezése után a vár belülről április 15-től október 15-ig megtekinthető, keddtől vasárnapig 9–17 óra között
Belépőjegy árak: felnőtt: 400 Ft, diák/nyugdíjas: 200 Ft
Honlap: www.magyaregregy.hu
Kisvasút: www.zalaerdo.hu/hu_menetrend.php
A cikk a Népszabadság TOP Titkok 2015 c., 100 különleges belföldi úti célt bemutató kiadványában jelent meg. A magazin megvásárolható digitális formában a Dimag vagy Lapcentrum oldalakon vagy keresd az újságárusoknál!