Ezek közül a Dream Chaser a legnagyobb űrsikló, akár 7 ember is elfér majd a fedélzetén. Egy Atlas 5-ös óriásrakétával, függőleges helyzetben lövik majd ki az űrbe, és a régi űrsiklókhoz hasonlóan, vízszintesen landol majd (ahelyett, hogy ejtőernyővel az óceánba csapódna, mint a most használt kapszulák).
A Dream Chaser története meglehetősen kalandos: a prototípus egy titkos szovjet űrsiklóról mintázott nyolcvanas évekbeli NASA-tervrajzok alapján készült. Az újrahasznosított tervek azonban sokáig az asztalfiókban maradtak, mivel - ahogy arról a Space.com beszámolt - a NASA évekig nem adott pénzt a projekt folytatására. A SpaceDev időközben beolvadt a Starsky vállalatba, amely akkor már együttműködött a NASA-val. A SpaceDev-et végül 2008-ban kivásárolta a Sierra Nevada, utóbbit 2012-ben választották be az amerikai űrhivatal kereskedelmi űrprogramjába.
Szovjet minta
|
Lekoppintották a szovjet Spiralt |
A Dream Chaser meglehetősen nagy hasonlóságot mutat a Spiral űrsiklóval. A Spiral egy végül meg nem valósult szovjet űrrepülőgép neve volt. A szovjetek már a hatvanas években elindították a Spiral programot, ám a Hold meghódításáért folytatott verseny, majd az űrállomások építése és ellátása miatt a fejlesztések csak lassan haladtak. Ám tesztrepülést több, Bor névre keresztelt kicsinyített makettel is végrehajtottak, természetesen a legnagyobb titokban. A hetvenes évek végén azonban megpecsételődött a Spiral űrrepülő sorsa.További részleteket itt olvashatnak: >>>
A Dream Chaser tesztjei is döcögve indultak, egyszer egy helikopterről pottyantották le - és törték össze - a prototípust. Ezt a NASA-nál sem nézték jó szemmel, így ki is ejtették a Sierrát, és a SpaceX, valamint a Boeing űrhajói mellett döntöttek. A Sierra Nevada hiába tiltakozott, az amerikai szakhatóság sem tartotta eléggé érettnek a Dream Chaser projektet. Annyit azért sikerült elérniük, hogy idén januárban a NASA legalább beválogatta őket a tehertaxi-programba. Embereket tehát nem vihetnek az űrállomásra, csak rakományt.
|
Így dokkolna az űrállomáshoz az Álomkergető Sierra Nevada |
A Dream Chaser jelenleg a második siklóteszt előtt át, amit a közeljövőben terveznek végrehajtani. Ezzel párhuzamosan, az Európai Űrügynökséggel közösen dolgoznak egy olyan dokkolórendszeren, amivel a Dream Chaser az ISS-re tud majd csatlakozni.
Egyelőre tehát a grandiózus tervekből "csak" egy 2019-es teherfuvar látszik körvonalazódni, az űrturisták még évekig álmodozhatnak a Földön.