Kis lépés a kaszinóiparnak, nagy lépés a légkörkutatóknak: először sikerült kimutatni a neon jelenlétét a Hold ultravékony légkörében.
A NASA légkörvizsgáló szondája, a Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer (LADEE) műszereivel először sikerült detektálni a neon jelenlétét. „Már az Apollo-küldetések óta találgatják, hogy van-e neon a holdi exoszférában, de sosem tudták megbízhatóan észlelni” – nyilatkozta Mehdi Benna kutatásvezető, a NASA Goddard Space Flight Center és a Marylandi Egyetem kutatója. A holdi légkörben aránylag nagy mennyiségben mutattak ki neont, de ahhoz kevés a koncentráció, hogy neonfényben ragyoghasson a Hold, írta a Space.com. (Kísérőnk atmoszférája rendkívül vékony, a földinél (tengerszinten mérve) 100 trilliószor ritkább, ezért inkább exoszférának nevezik.)
A tervezett japán holdbázis fantáziarajza – jól jön majd a neon |
A LADEE 2013 szeptemberében állt hold körüli pályára, azóta is töretlenül vizsgálja az ultravékony légkört, pedig küldetését eredetileg csak 2014 áprilisáig tervezték. A szonda Neutral Mass Spektrométerének (NMS) elemzése szerint a légkört jobbára hélium, argon és neon alkotja, ezek az elemek a napszél révén kerültek az exoszférába. A Napból áramló részecskék másfél millió kilométeres óránkénti sebességgel bombázzák a Holdat (is – Földünket a mágneses mező védi a sugárzástól).