Tizenhárom farkas kóborol Borsodban – őket védené meg a WWF Magyarország és az Aggteleki Nemzeti Park Igazgatóság. A hazai természetvédelem két kulcsszereplőjének most bejelentett megállapodása a háborítatlan erdei élőhelyek kialakításának fontosságára és az illegális farkaskilövések elleni harcra hívja fel a figyelmet.
2001-ben az Aggteleki Nemzeti Park területén lőttek le egy farkast, míg tavaly októberben a Bükkben puffantottak le egy példányt. A szürke farkasok több mint 100 év után tértek vissza Magyarországra, de mint látjuk, nem mindig azt kapják, amit reméltek. A fokozottan védett állat kilövéséért a tettes akár öt évet is kaphat, feltéve ha elkapják. Arról azonban eddig nem jött hír, hogy a hatóságok tudnák, ki lőtt egy éve.
Pedig a Bükki Nemzeti Park munkatársai hivatalból feljelentést tettek még időben a 250 ezer forint eszmei értékű nagyvad kilövése miatt. Az elejtett állat egy jól fejlett, 2-3 év körüli hím volt, kiváló fizikai állapotban. A puskagolyó a bal hátsó lábát roncsolta szét, vélhetőleg a vérveszteségbe pusztult bele. Annak ellenére, hogy a farkas 1993 óta védett állat Magyarországon, és elejtője többéves börtönbüntetéssel sújtható, a vadászok előbb lőnek, mint gondolkodnak. Az állatokat gyűlöletből vagy trófeaszerzési céllal lövik le, az orvvadászok tettenérése pedig nagyon nehéz. A WWF Magyarország farkasvédelmi programja a kutatásra, a lakossági kommunikációra és az illegális kilövésekkel kapcsolatos figyelemfelhívásra helyezi a hangsúlyt.
Az egyik farkas az országban kóborló tizenháromból Aggteleknél MTI |