Mennyi ideig tartózkodhat az ember a bolygóközi térben? – erre a kérdésre eddig nincs válasz, hiszen a védett környezetnek számító földközelben töltött el csak hosszabb időt az ember. De mi várna rá a két-három éves marsi utazás során? Amerikai kísérletek demenciára utaló jeleket találtak.
Amit eddig átéltek az emberek, az biztonságosabb, mint ami a marsi utazókra vár – és most itt elsősorban a kozmikus sugárzásra gondolunk. „A rágcsálókon végzett kísérletek alapján joggal feltételezzük, hogy a kozmikus sugárzás kognitív problémákat okozhat” – nyilatkozta a space.com-nak a Kalifornia Egyetem (Irvine) radiobiológusa, Charles Limoli.
Homokdűnék a Mars északi sarkán a NASA Mars Reconnaissance Orbiter szondájának tavalyi felvételén - nem embernek való vidék Reuters |
Ez a kérdés azért érdekes, mert az amerikai űrügynökség, a NASA tervei szerint húsz éven belül ember vezette űrhajó indulhat a Marsra, és biztosnak kell lenni abban, hogy a kozmikus sugárzás nem hat károsan az emberre, vagyis az űrhajósok az egész út alatt intellektuális képességeik birtokában lesznek. Eddig a röntgen- és a gammasugárzás emberi szervezetre gyakorolt hatását elemezték, és kevesebb figyelmet fordítottak a kozmikus sugárzásra.