„Nem ezekre az eredményekre számítottunk” – szögezi le Manabu Szakamoto, a readingi egyetem paleontológusa annak kapcsán, hogy kutatásaik szerint az, hogy egy kisbolygó becsapódott a Földbe, csak a végső lökést adta meg, a dinók kipusztulása már jóval korábban megkezdődött.
Ha nincs a 66 millió évvel ezelőtt becsapódó 10 kilométeres szikladarab, akkor sem szaladgálnának dinoszauruszok az erdőkben. Egy, a PNAS című tudományos lapban publikált tanulmány szerint ugyanis már 50 millió évvel a katasztrófa előtt megpecsételődött a sorsuk.
A kutatók azt állítják, hogy a dinoszauruszfajok addigra már hanyatló szakaszban voltak, mert nem tudtak megbirkózni a Föld változó körülményeivel. A tudósok a dinók felbukkanásától, vagyis 231 millió évvel ezelőttől kezdődően a kipusztulásukig terjedően vizsgálták meg a fosszilis maradványokat.
Eleinte robbanásszerű volt a felbukkanó, új fajok száma, majd a dolgok 160 millió évvel ezelőtt lelassultak, olyannyira, hogy 120 millió évvel ezelőtt csökkenni kezdett a dinók száma. Szakamotóék vizsgálatai szerint a hosszú nyakú óriások, a Sauropidák eltűnése volt a leggyorsabb, míg a Theropodák – amelyek közé a Tyrannosaurus rex is tartozik – sokkal lassabban pusztultak ki.