Szakadozik a wifi? Kapcsold fel a lámpát! Egy ilyen párbeszédről a legkönnyebben a bolondok házára tudnánk asszociálni, pedig a némileg leegyszerűsített eszmecsere akár valósággá is válhat. Az internet nem csak rádióhullám, hanem akár fény segítségével is továbbítható, s a gyakorlatban is működő módszere még biztonságos is.
Izgalmas bemutató színhelye volt nemrég a Faraday Lecture Theatre: demonstrálták, hogy mire képes a fény a vezeték nélküli adattovábbításban. A patinás londoni intézményben demonstrálta százötven éve a névadó Michael Faraday, hogyan védi meg a bent ülőt egy kalitka az áramütéstől. Hogy a „lifinek” lesz-e valaha ehhez mérhető jelentősége, még nem tudható, az viszont egyértelmű, hogy a technológia működő- és piacképes.
Harald Haas bemutatja találmányát: hétköznapi tárgyak biztosítanak rendkívüli lehetőségeket |
A mindenki által ismert wifi mikrohullámú adattovábbítást valósít meg: a vezetéken, rádiótelefonon vagy esetleg műholdon érkező internetes adatfolyamot az adó (általában egy wifirouter) sugározza a vevőhöz (mondjuk egy számítógép vagy egy mobil antennájához). A műszaki megoldás jellegéből adódóan a wifi rendelkezik a mikrohullámú sugárzás minden előnyével és hátrányával: viszonylag kis energiaigényű, a készülék méreteihez és energiaigényéhez képest nagy hatósugarú, képes a falon is áthatolni, és a fizikai mellett biológiai hatásai is vannak.