Charles Holden, a NASA első embere bejelentette, hogy a korábbi elképzeléseknél hamarabb indulhat az első ember a Marsra. Arról is beszélt, hogy az 1980-as űrhajóskiképzésekor még arra gondolt, talán ő lesz az, aki elsőnek a Vörös Bolygóra lép. Űrsiklókapitány korában még az az elképzelés élt benne, hogy 30 éven belül az ember a Marsra lép. Azóta persze kiderült, ez túl optimista forgatókönyv volt.
A jelenlegi, megvalósíthatónak vélt terv 2030-ig számol bolygószomszédunk meglátogatásával. Egy Washingtonban tartott találkozón Bolden elmondta, hogy még soha nem voltak olyan közel a Mars-utazás megvalósításához, mint most. Ez azért is érdekes, mert nemrég arról érkezett hír, hogy némileg át kell alakítani a hosszabb emberes űrutazásokhoz tervezett Orion kapszulát, ami így a korábban elképzelt 2021 helyett csak 2023-ra lesz kész.
Stefan Dobrovolny osztrák és Inigo Munoz Elorza spanyol asztronauták Mars-küldetést gyakorolnak a tiroli gleccserekben Dominic Ebenbichler / Reuters |
Az űrhajó felbocsátásához egy teljesen új, SLS (Space Launch Sytem) nevű moduláris hordozórakéta-rendszert használnának, ami feltöltés nélkül kb. 2900 tonna lenne, és hajtóművei 4100 tonna folyékony hidrogénnel és oxigénnel működnének. Egy Mars-utazásra 143 tonna hasznos terhet vihetne magával, ami több mint háromszor nagyobb, mint a Hold-utazásnál használt Saturn V rakéta volt.