A világhódító útra indult Pokémon Go kapcsán a hírek főleg a játék népszerűségéről meg a köré szövődött mítoszokról és konteókról szólnak, az informatikai és az üzleti háttér eddig alig került elő. Pedig a történelmi részletek majdnem olyan izgalmasak, mint a virtuális lények vadászata.
Japánban, a pokémonkultúra hazájában szerda helyett csak pénteken vált hozzáférhetővé a Pokémon Go – a néhány napos késlekedés miatt meg is torpant a Nintendo részvényárfolyamának július 7. óta tartó, addig az árak megduplázódását eredményező emelkedése. Mindebből könnyű lenne azt a következtetést levonni, hogy a Pokémon Go a Nintendo biznisze, a helyzet azonban ennél jóval összetettebb: nehéz megmondani, hogy ki a valódi tulajdonos, és a háttérben néhány relatíve ismeretlen cégnév mellett a Google, a CIA, illetve néhány, az összeesküvés-elméleteket bőségesen tápláló korábbi projektelem is fölsejlik.
A Pokémon lehet, hogy valakit megvezet Jose Cabezas / Reuters |
A játékhoz fűződő szellemi tulajdonjogokat a The Pokémon Game Company birtokolja, amely a Nintendóból, az eredeti Pokémon játékot készítő Game Freakből, a Nintendo játékfejlesztő leánycégéből, a Creatures Inc.-ből, valamint a Pokémon Go tényleges fejlesztőjéből, a Nianticből áll. Az említett nevek valószínűleg csak a játékfanatikusok számára mondanak valamit, a Nianticről például az ugrik be a beavatott(abb)aknak, hogy 2010 és 2015 között a Google leányvállalata volt. A társaságot egy bizonyos John Hanke alapította, akinek a Google mellett a CIA felé is voltak vegyértékei: abban a Keyhole-ban is alapító volt, ahol az In-Q-Tel, a CIA kockázatitőke-társasága biztosította a pénz nagy részét. A Keyhole először a Google Earth készítésében dolgozott együtt a Google-lal, vagyis nem érdektelenek számára az olyan alkalmazások, amelyek nagyon sokat elárulnak a felhasználók földrajzi helyzetéről és viselkedéséről. A Niantic első projektje a Field Trip volt: ez egy Google alkalmazás Androidra és iPhone-ra, ami annyit tud, hogy szól, ha történelmi nevezetességek közelében tartózkodunk (ehhez szintén tudni kell, hogy merrefelé jár a felhasználó). Egyes információk szerint a Field Tripből sok elem átkerült a Pokémon Góba, és tényleg feltűnő, hogy a látnivalóknak milyen fontos szerepük van a történetben.