Titkos tanácskozást tartott kedden 150 tudós, jogász és vállalkozó zárt ajtók mögött a Harvard Egyetemen az élőlények, így az ember örökítőanyaga, a teljes DNS mesterséges előállításáról. A megbeszélés napirendjén nemcsak a genom létrehozása, de megváltoztatása is szerepelt.
Megszaladna a génolló is Charles Platiau / Reuters |
Twitterezni sem lehetett, a sajtót is kizárták, és csak szigorúan a meghívottak léphettek be abba a terembe, ahol a Harvard ünnepelt, ám sokak által ellentmondásosnak nevezett sztárkutatója, a laboratóriumát genezisközpontként emlegető George Church szervezésében arról folyt az eszmecsere, hogyan lehetne laboratóriumban létrehozni különböző élőlények, többek között akár az ember teljes génállományát.
A meglehetősen szokatlan körülmények miatt az etikai következményektől tartó tudósok egész sora emelt szót, és olyanok is, akiket meghívtak, de nem mentek el a tanácskozásra. Aggodalmuk különösen abból fakad, hogy a mesterséges géngyártás a legfejlettebb technikákkal egyre könnyebbé és olcsóbbá válik. A DNS kettős láncú molekuláján a gének voltaképpen négyféle, páronként egymáshoz kapcsolódó bázis kombinációiból állnak, és egy gén szintetizálásának ára az automata készülékekkel a 2003-as bázispáronkénti négy dollárról mára három dollárcentre zuhant. Persze az ember genomját hárommilliárd ilyen, bázispár alkotta betű alkotja, s egy ilyen egyedi génállomány létrehozása a jelen árakkal számolva még mindig 90 millió dollárt kóstál. Ám ha az árcsökkenés ilyen ütemben folytatódik, húsz év múlva az ember működését leíró és szabályozó génkönyvtárat már százezer dollárért be lehetne szerezni.