A kórházi fertőzések megelőzésére egyedülálló digitális berendezést fejlesztett ki egy kis magyar startup. Díjazott készülékük nem véletlenül viseli Semmelweis nevét.
A betegek öt-tíz százalékos eséllyel kapnak bennfekvésük során kórházi fertőzéseket még a nyugati országokban is, s ezen az arányon nem sikerül javítani maximális odafigyelés esetén sem. Az egészségügyi intézményekben leginkább a kézen keresztül viszik át a kórokozókat, amelyek ráadásul gyakran túlmutálódott, antibiotikumokra ellenálló baktériumok. Egy fiatal magyar csapat Haidegger Tamás és Róna Péter vezetésével olyan, a világon egyedülálló készüléket fejlesztett ki, amely azonnal és egyértelműen mutatja ki a kéz higiénés állapotát.
Természetesen mindenhol használni kell alkoholos kézfertőtlenítőt, ám gyakran vannak olyan területek, mint a hüvelykujj élei, az ujjvégek vagy a kézhát, ahova hanyagságból vagy csak a sietség miatt nem jut elegendő az anyagból. A Magyarországi Svéd Kereskedelmi Testület által odaítélt idei Gran Prize egyik nyertesének Semmelweis Scanner névre keresztelt berendezése kivételes pontosságú ellenőrzést kínál. A gép először egy speciális, UV jelölőfestéket tartalmazó fertőtlenítőszert adagol a kézre, amelyet az anyag kézi bedörzsölése után UV-A fénnyel világít meg. A kékes fényben nemcsak azonnal látszik, hova jutott a szerből, de az objektivitást a rendszer a kép számítógépes kiértékelésével és feldolgozásával is kombinálja. Innen kezdve az adat digitális információ, amelyet tárolni, elemezni és statisztikailag értékelni lehet. Kiderülhet például, hogy az egyik osztályon egy ideje elégtelen a fertőtlenítési technika.
A használat előtt a dolgozóknak mágneskártyával vagy más módon azonosítaniuk kell magukat, így a felelősség is egyértelművé válik.