A ma már a Szegedi Tudományegyetem Informatika Karán tanuló lány ötletét az Oracle Academy különdíjjal jutalmazta az Intel Nemzetközi Tudományos és Innovációs Versenyén (International Science and Engineering Fair, ISEF) Arizonában.
Az applikáció a fejlesztő házi tesztjén is bizonyított: – Megkértem pár ismerőst, hogy próbáljanak megtalálni termékeket papíralapú listával, illetve az alkalmazással egy boltban, amelyik segített nekünk. Teszteltük, hogy melyik módszer hatékonyabb. Átlagosan 43 százalékkal volt gyorsabb a keresés a program használatával.
A vásárlók életét megkönnyítő fejlesztés azonban épp az üzleteken bukhat el, amelyek együttműködése szükséges lenne az alkalmazás használatához. A legtöbb bolt azonban arra törekszik, hogy a vásárlók minél hosszabb időt töltsenek a polcok között. Ezt hivatottak elérni a gyakori átrendezések és az is, hogy a létfontosságú élelmiszerek a bejárattól legtávolabb eső pontra kerülnek. Karola azonban optimista az alkalmazással kapcsolatban. Úgy véli, az emberek szívesebben mennének olyan boltba, ahol az alkalmazással könnyebb és gyorsabb a vásárlás, így az üzleteknek nem lenne szükségük a mostani trükkös módszerekre a forgalom növeléséhez.
Az androidos applikáció számos lehetőséget kínál a fejlesztésre is. Azonkívül, hogy pontos instrukciókat adhat a látássérülteknek, a kerekesszékkel közlekedőknek, jelezheti a szűkebb folyosókat vagy a számukra nem megközelíthető helyeket. De az egyes termékekhez kapcsolható leírás vagy a vásárlók véleményezése is segítheti az alkalmazást.
Karola a középiskolában robotokat programozott, most már inkább az alkalmazásfejlesztés érdekli. – Ebben az tetszik, hogy nem annyira száraz és elméleti, mint az algoritmustervezés. Konkrét eredménye van, közvetlenül segít a felhasználóknak. Jó érzés lenne, ha a ShopMap népszerű lenne, és az emberek vásárláskor a telefonjukon néznék meg a keresett termék helyét – jegyzi meg.
A lány azt tervezi, hogy a különdíjjal együtt járó 5000 dollárt (közel 1,4 millió forintot) félrerakja. – Elképzelhető, hogy egy hasonló alkalmazáson dolgozó startuppal működöm majd együtt, vagy saját startupom lesz. Az is lehet, hogy külföldre kell utaznom tanulni, és szükségem lesz a pénzre – vélekedik Karola.
Magyarországot idén először képviselhette két fiatal a rendezvényen. A csongrádi lány mellett a másik magyar, Király Szilvia is részt vett az Arizona állambeli Phoenixben rendezett eseményen. Május második hetében 77 ország közel 1800 középiskolása versengett a több kategóriában kiosztott kitüntetésekért és a független szervezetek különdíjaiért. A pénznyeremények, ösztöndíjak, laborfelszerelések vagy épp tanulmányutak mellett idén minden kategória első két helyezettje egy saját kisbolygót is kapott, vagyis egy távoli égitestet róla nevezték el.
|
Király Szilvia ISEF |
Az idehaza első díjas Szilvia őssejtek segítségével próbálja újraépíteni az ereket. „Ezt különböző módszerekkel próbálják megoldani a világban. Általában bioreaktorokat használnak, de azok hatalmasak és nagyon drágák. Ezért akartam olyan módszert kifejleszteni, amit egy gimnazista is meg tud csinálni. A kutatásomat a városmajori őssejt-laboratóriumban végeztem, ahova először 14 évesen, a Kutatók Éjszakáján mentem el” – mondja Szilvia, aki jövőre érettségizik, utána orvosi egyetemre készül, de emellett a kutatást sem szeretné abbahagyni. A módszer szabadalmaztatása folyamatban van.
„Ennek a módszernek a segítségével meg lehet nézni, hogy egy kemoterápiás eljárásnál milyen gyógyszer adható a betegnek. Melyik az, amire jól reagál, amely nem okoz érelmeszesedést vagy stroke-ot. A legtöbb gyógyszer éppen ilyen mellékhatással rendelkezik. Öt százalékukról ez csak a gyógyszerkísérletek utolsó stádiumában derül ki, amikor már sok munka és pénz van bennük.”