A Hubble felvételén a Cet csillagképben felfedezett 7 tagú kompakt galaxiscsoport 4 tagja látható (NGC 839, NGC 838, NGC 835 és NGC 833), valamennyi rendhagyó tulajdonságokkal bír.
A bal oldali galaxis (NGC 839) aktív magjában felfedezett forró gáz például erőteljes infravörös sugárzása miatt keltette fel a csillagászok figyelmét. A kutatók feltételezése szerint a közelmúltban (mármint csillagászati értelemben) összeolvadhatott egy másik galaxissal, ami egy hosszú gázcsóvát „tépett ki” belőle (a nyúlvány a felvétel jobb oldalán látható galaxisok irányába terjeszkedik).
Az NGC 839 közvetlen szomszédja sem egyszerű eset: itt éppen eszelős mennyiségű csillag születik, de a csillagbölcső közepéről hiányzik egy hatalmas fekete lyuk, ami az ilyen típusú galaxisoktól elvárható.
Az NGC 838-nak ráadásul két magja van, komponensei pedig különböző sebességgel mozognak, ami arra utal, hogy két egymásba olvadt galaxist látunk.
|
A 4 fura galaxis tágabb környezete NASA/ESA/Digitized Sky Survey 2 |
A két jobb oldali csillagváros magjában ellenben hatalmas, aktív fekete lyukakat fedeztek fel.
A jobb oldali galaxis annyira fényes (röntgen tartományban legalábbis), hogy gyaníthatóan egy „arra járó” másik gigantikus galaxis elszívta a gáztartalékait.
A felfedezésről a Space.com szaklap számolt be.