Kikapott a válogatott, de még egyenes ágon is Eb-résztvevő lehet

14 komment

Hegyi Iván, Athén

A magyar labdarúgó-válogatott történetének 900. mérkőzésén a görög együttes elleni Eb-selejtezőn idegenben 4-3-ra kikapott, a románok nyertek a Feröer szigeteken (3-0), így még lehet izgulni, hogy a csapat egyenes ágon kijut-e a franciaországi kontinensviadalra.

Olyan heves eső zúdult vasárnap délután Athénra, hogy hömpölygött az utcákon a víz. Az előzmények az 1978 októberében rendezett görög–magyar Eb-selejtezőre emlékeztettek: annak idején Szalonikit akkora felhőszakadás öntözte, hogy néhány órával a mérkőzés előtt sem tudta senki: megtartják-e a találkozót vagy sem. Végül lejátszották a meccset, de jobb lett volna, ha elhalasztják, mert a házigazdák – mindössze 13 643 néző előtt – 4-1-re nyertek. Amúgy nem az volt a görög–magyar futballtörténet legalacsonyabb nézőszáma: a legcsekélyebb látogatottságot 1988 novemberében, a mostani találkozónak is otthont adó pireuszi Karaiszkakisz arénában jegyezték fel alig 3000-es publikummal. Az érdektelenségben szerepet játszott, hogy – a korabeli bundabotrány miatt – Mezey György szövetségi kapitány csak vegyes csapatot küldhetett a pályára, s ez meg is látszott az eredményen (3-0).

Reuters

Vasárnap pedig az mutatkozott meg az Olimpiakosz stadionjában – nagyjából 6000 néző –, hogy a vendéglátó együttes kilencből egyetlen meccsen sem szerezte meg mindhárom pontot, sőt hatszor is kikapott a számára görög drámák sorával felérő kvalifikációs szakaszban.

MTI

Ezúttal azonban váratlanul jól kezdtek a több „új fiút" bevető vendéglátók. A PAOK Szaloniki két labdarúgója, Kitsziu és Pelkasz egyaránt egyszer, az AEK-középpályás Mantalosz négyszer, az augsburgi Sztafilidisz ötször szerepelt korábban a válogatottban. Utóbbinak a szerepeltetésétől kiváltképp eltekintettünk volna – ellentétben Kosztasz Tszanasz szakvezetővel –, hiszen a balbekk mindjárt az ötödik percben „felment” a támadással, és jobb sarkos lövéssel fejezte be a magyar védők diszkrét érdeklődésétől kísért akciót (1-0).

A görögök vezető gólja felzaklatta a néhány száz magyar drukkert, s miközben a pályán nem akadt újabb esemény, a szurkolók nem győzték szidalmazni az MLSZ-t, és rázendítettek a békedalnak nem nevezhető „utálunk, sz...r Románia!" kórusműre. A huszonkettedik percben viszont megint Bödét ünnepelhették volna, mert Dzsudzsák labdája a védőkről a csatár elé pattant, ám Feröer réme hat méterről a bal kapufa mellé emelt. Két perccel később hasonlóan nagy helyzetet rontott el Pelkasz, aki meg is nézhette, hova küldje a labdát, aztán a léc fölé rúgta azt.

Lovrencsics viszont a hálóba fejelte a gömböt, miután megelőzte a görög gól szerzőjét, a védekezésben kevésbé hatékony Sztafilidiszt, aki nyilván korán fekvő típus, mert – helyi idő szerint – már fél nyolc tájban elaludt (1-1). Mivel kilenc perccel később Tszanasz lecserélte, ledőlhetett az öltözőben...

6. Görögország 10 1 3 6 7-14 6

A csoport további eredményei: Finnország–Észak-Írország 1-1, Feröer szigetek–Románia 0-3 (az északír és a román válogatott Eb-résztvevő).

Rossz nyelvek szerint egy másik athéni stadionban, a Panathinaikosz sporttelepén jobb görög csapat gyűlt egybe, mint a rivális otthonában. A zöldek korábbi játékosai közül tízen is megjelentek azon a koszorúzáson, amelyet vasárnap délután tartottak a görög együttest 1971-ben a BEK-döntőig vezető legendás edző, Puskás Ferenc emlékművénél. Az öregfiúk utódai sokáig valóban szenvedtek, s bár a második félidő elején is náluk volt többet a labda, az esetek nem csekély hányadában nem tudták, mit kezdjenek vele.

Reuters

Annál szemfülesebbnek mutatkozott az 54. percben Németh. Miután Dzsudzsák szögletrúgását Elek továbbperdítette, a bal kapufánál álló csatár átsegítette a labdát a gólvonalon (1-2). De nem sokáig lehetett mókázni, mert Tahtszidisz sem viccelt. Három perccel Németh kis gólja után a középpályás rúgott egy nagyot: alighogy átlépett a tizenhatos vonalán, középről a jobb felső sarokba bombázott (2-2).

GÖRÖGORSZÁG–MAGYARORSZÁG 4-3 (1-1)

Labdarúgó Eb-selejtező, Athén, 6000 néző. Jv.: Bebek (horvát).

Görögország: Karnezisz – Kitsziu, Papasztatopulosz (Tszanetopulosz, 65.), Morasz, Sztafilidisz (Holebasz, 35.) – Pelkasz, Szamarisz, Fortunisz, Tahtszidisz, Mantalosz (Kone, 73.) – Mitroglu.

Magyarország: Király – Fiola, Juhász, Kádár, Leandro – Lovrencsics (Nikolics, 61.), Gera (Nagy, 71.), Elek, Dzsudzsák (Kalmár, 71.) – Böde, Németh.

Gól: Sztafilidisz (5.), Lovrencsics (26.), Németh (54. és 75.), Tahtszidisz (57.), Mitroglu (79.), Kone (86.).

Németh egy kihagyott helyzet után nem vesztette el kedvét, és a 75. percben másodszor is gólt szerzett, ahhoz azonban kellett a röviddel azelőtt becserélt Kalmár is, aki jól cselezett, majd még jobb tempóban gurított jobbra, és a finoman megjátszott csatár nem hibázta el a gólpasszt (2-3).

Miként Mitroglu sem. A bal oldalon kilépő görög gólvadászra senki nem figyelt, így Király kapus kiszolgáltatott helyzetbe került vele szemben (3-3). Szintén csak asszisztálhatott a magyar háló ezúttal „kitömött" őre Konének, aki szabadon érkezett Holebasz beívelésére, és az ötösről a léc alá fejelt (4-3).

Reuters

Ezzel az ábécéhez visszatérő görög válogatott megszerezte egyetlen győzelmét a csoportban, a magyar csapat viszont hiába álmodozott arról, hogy – a futball történetében először – vendégként nyerni tud a görögök ellen. Sőt – miután egy híján annyi gólt kapott az együttes, mint előző kilenc selejtezőjén összesen – még a döntetlen kivívása sem sikerült, de sikerülhet akár az egyenes ági továbbjutás is az Eb-re. Azzal azonban még várni kell hétfőig vagy keddig – az ukrán–spanyol és a török-izlandi meccs eredményétől függően –, hogy lesznek-e a legjobb (legszerencsésebb) harmadikok honfitársaink, akik a csoportjukban csak a finn és a feröeri csapatot tudták legyőzni.

Magyarország számára Görögország elveszett, Franciaország még nem...

Ez volt, ez lesz

A csoport: Izland–Lettország 2-2, Kazahsztán–Hollandia 1-2, Csehország–Törökország 0-2. Az állás: 1. Izland 20 pont, 2. Csehország 19 ­(már mindkettő továbbjutott), 3. Tö­rökország 15, 4. Hollandia 13, 5. Lettország 5, 6. Kazahsztán 2.

B csoport: Andorra–Belgium 1-4, ­Bosznia-Hercegovina–Wales 2-0, Izrael–Ciprus 1-2. Az állás: 1. Belgium 20, 2. Wales 18 (már mindkettő tovább­jutott), 3. Bosznia-Hercegovina 14, 4. Izrael 13, 5. Ciprus 12, 6. Andorra 0.

C-csoport: Macedónia–Ukrajna 0-2, Szlovákia–Fehéroroszország 0-1, Spanyolország–Luxemburg 4-0. Az állás: 1. Spanyolország 24 (már továbbjutott), 2. Ukrajna 19 (14-3-as gólkülönbség), 3. Szlovákia 19 (13-6), 4. Fehéroroszország 10, 5. Luxemburg 4, 6. Macedónia 3. Ma: Fehéroroszország–Macedónia, Luxemburg–Szlovákia, Ukrajna–Spanyolország (tv: Sport1, 20.30).)

D csoport: Németország–Grúzia 2-1, Gibraltár–Skócia 0-6, Lengyelország–Írország 2-1. A végeredmény: 1. Németország 22, 2. Lengyelország 21 (mindkettő továbbjutott), 3. Írország 18, 4. Skócia 15, 5. Grúzia 9, 6. Gibraltár 0.

E csoport: Anglia–Észtország 2-0, Szlovénia–Litvánia 1-1, Svájc–San Marino 7-0. Az állás: 1. Anglia 27, 2. Svájc 18 (már mindkettő tovább­jutott), 3. Szlovénia 13, 4. Észtország 10 (4-8), 5. Litvánia 10 (7-15), 6. San Marino 1. Ma: Észtország–Svájc, Litvánia–Anglia (Sport2, 20.30), San Marino–Szlovénia.

G csoport: Liechtenstein–Svédország 0-2, Moldova–Oroszország 1-2, Montenegró–Ausztria 2-3. Az állás: 1. Ausztria 25 (már továbbjutott), 2. Oroszország 17, 3. Svédország 15, 4. Montenegró 11, 5. Liechtenstein 5, 6. Moldova 2. Ma: Ausztria–Liech­tenstein, Oroszország–Montenegró (Sport1, 17.45), Svédország–Moldova (Sport2, 17.45).

H csoport: Azerbajdzsán–Olaszország 1-3, Norvégia–Málta 2-0, Horvátország–Bulgária 3-0. Az állás: 1. Olaszország 21 (már továbbjutott), 2. Norvégia 19, 3. Horvátország 17, 4. Bulgária 8, 5. Azerbajdzsán 6, 6. Málta 2.

I csoport: Örményország–Albánia 0-3, Szerbia–Portugália 1-2. A végeredmény 1. Portugália 21, 2. Albánia 14 (mindkettő továbbjutott), 3. Dánia 12, 4. Szerbia 4, 5. Örményország 2.

Barátságos mérkőzés: Dánia–Franciaország 1-2.