A tét persze az volt, hogy megszerzi-e a kvalifikációs csoport harmadik helyét a magyar együttes. Ezt a 2012-es Európa- és a 2014-es világbajnokság selejtezőin is sikerült teljesíteni, csakhogy az akkor mit sem ért. A pozíció súlya attól emelkedett nagyot, hogy az UEFA – melynek most nincs elnöke, mert az európai változások atyamesterét, Michel Platinit korrupciógyanú miatt felfüggesztették tisztségéből – huszonnégyre növelte a jövő évi Eb résztvevőinek létszámát. S mert a gyógycsoportban az első „kalapból” besorolt görögök végig a többiekkel voltak, tisztulni tetszett a kilátás Franciaország felé.
Nikolics előtt viszont leszállt a köd, a magyar kezdő tizenegy egyetlen csatára ugyanis hat méterről gondatlanul mellé emelte Gera átadását. Ez a hetedik percben történt, és nem sokkal később már Feröer vezetett... Jakobsen, a Bóltfelagid 36 Tórshavn középpályása lezser mozdulattal fordult le középen a magyar védőkről, és még lazábban gurított a kiszolgáltatott Király mellett a kapu bal oldalába (11. perc: 0-1).
Ez komoly zavart, sőt riadalmat keltett honfitársaink között, és az első félidő felénél még a régóta feltűnően higgadt Király is tempót tévesztett; szerencséjére Edmundsson, a dán Vejle csatára kifejelte a labdát az alapvonalon, noha jóval nagyobb bajt is előidézhetett volna. Huszonöt perc múltán az addig lelkes közönség előbb szórványosan, majd mind áthatóbban fütyült, továbbá azt követelte a magyar játékosoktól, hogy harcoljanak. Helyesebb lett volna arra szólítani fel hazánk hosszú ideig nagyítóval sem látható fiait, hogy kíséreljék meg némi futballal észrevétetni magukat. Ehelyett ifjabb Dárdai Pált kezdte éltetni a publikum, s mint tudjuk, már nem ő, hanem a német Bernd Storck a magyar válogatott szakvezetője... A megannyi szenvedést csak a szünet előtti szakasz ráadásában szakította meg egy hazai helyzet, de Bódi lövését Nielsen kapus, ha nem is könnyen, hárította.
AZ F CSOPORT ÁLLÁSA
1. Észak-Írország 9 6 2 1 15-7 20
2. Románia 9 4 5 – 8-2 17
3. Magyarország 9 4 4 1 8-5 16
4. Finnország 9 3 2 4 8-9 11
5. Feröer 9 2 – 7 6-14 6
6. Görögország 9 – 3 6 3-11 3
További eredmények: Románia–Finnország 1-1, Észak-Írország–Görögország 3-1 (az északírek továbbjutottak).
A második félidő elején a nézők egy része féktelen ovációval fogadta, hogy Böde bejött, ám a 49. percben nagy volt a csalódás, mert az otthon zöld füvére lépő ferencvárosi csatár ziccerhelyzetet szalasztott el: tizenkét méterről úgy lőtt, hogy a vele szemben egyedül maradó Nielsen megint menteni tudott. Feröer lelkes, de képességekben szűkölködő társasága közben már annak is örült, ha néha-néha átjutott a félvonalon, sőt Vatnhamart olyannyira váratlanul érte, hogy a másik térfélen találta magát, hogy meglepetésében elhagyta a kezdőkörnél guruló labdát...
MAGYARORSZÁG–FERÖER-SZIGETEK 2-1 (0-1)
Labdarúgó Eb-selejtező, Üllői út, 16 797 néző. Jv.: Schörgenhofer (osztrák).
Magyarország: Király – Fiola, Guzmics, Juhász, Kádár – Bódi (Németh, 46.), Nagy, Gera, Tőzsér (Böde, 46.), Dzsudzsák – Nikolics (Priskin 75.).
Feröer-szigetek: Gunnar Nielsen – Naes, Gregersen, Nattestad (Faerö, 84.), Davidsen – Jönsen (Sörensen, 78.), Vatnhamar, Jakobsen (Justinussen, 62.), Baldvinsson, Bartalsstovu – Edmundsson.
Gól: Jakobsen (11.), Böde (63. és 71.)
A fölény a 63. percben realizálódott, amikor Kádár ívelt be balról, és Böde a másik oldalról, tíz méterről ívelten a „hosszú” sarokba fejelt (1-1). Majd minden magyar hálaimát rebeghetett Schörgenhofer osztrák játékvezetőnek, mert az Edmundsson passzával kilépő Bartalsstovut Guzmics elbuktatta a tizenhatoson belül, ám a „szomszéd” nem ítélt tizenegyest. A „sógornál” is inkább mennybe ment Böde, aki a 71. percben finoman jobbra húzta, majd a léc alá zúdította a labdát (2-1).
Ez a dupla sokat ért, mert a három ponttal a csoport harmadik helyét mindenképpen megszerezte a válogatott (miközben a végén Gregersent kiállította a bíró). De honfitársaink lehetnek még másodikok is, mivel a románok Bukarestben „ikszeltek” a finnekkel. Futballban van ilyen, ha földrajzban nincs is: Franciaország (talán) egy lépésre csupán...
Ez volt, ez lesz
További eredmények és a mai program.
D csoport: Grúzia–Gibraltár 4-0, Írország–Németország 1-0, Skócia–Lengyelország 2-2.
I csoport: Albánia–Szerbia 0-2, Portugália–Dánia 1-0.
Barátságos mérkőzés: Franciaország–Örményország 4-0.
C csoport: Macedónia–Ukrajna, Szlovákia–Fehéroroszország, Spanyolország–Luxemburg (tv: Sport1, 20.30). Az állás: 1. Spanyolország 21 pont, 2. Szlovákia 19, 3. Ukrajna 16, 4. Fehéroroszország 7, 5. Luxemburg 4, 6. Macedónia 3.
E csoport: Anglia–Észtország (Sport2, 20.30), Szlovénia–Litvánia, Svájc–San Marino. Az állás: 1. Anglia 24 (már továbbjutott), 2. Svájc 15, 3. Szlovénia 12, 4. Észtország 10, 5. Litvánia 9, 6. San Marino 1.
G csoport: Liechtenstein–Svédország, Moldova–Oroszország, Montenegró–Ausztria. Az állás: 1. Ausztria 22 (már továbbjutott), 2. Oroszország 14, 3. Svédország 12, 4. Montenegró 11, 5. Liechtenstein 5, 6. Moldova 2.