Egy meg nem nevezett európai csapat sajtófőnöke a közelmúltban a New York Timesnak azt mondta: senki nem tudja, mi is történik pontosan, de az biztos, hogy klubja nem akar a következő lenni a sorban, amelyet a weboldal kiszúr magának. A fenti leleplezések csupán kínosak a reputációjukra sokat adó nagy kluboknak, ám a Football Leaks olykor valódi bűncselekményekre is rávilágít.
|
Fehér, de nem patyolattiszta Reuters |
A holland Twente például súlyosan megbűnhődött törvénykerülése miatt: a holland szövetség kizárta három évre az európai kupákból. A Football Leaks ugyanis nyilvánosságra hozta: a Twente és a Doyen Sports Investments nevű máltai cég titokban megállapodott arról, hogy a klub ötmillió euróért eladja hét labdarúgója átigazolási jogát 10 és 50 százalék közötti arányban a vállalatnak. Márpedig a FIFA tiltja a játékjogok átjátszását harmadik félnek, mert félő, hogy akkor a klubok és a játékosok megkerülésével kereskedhetnek a labdarúgókkal a befektetők. (Erre egyébként van is példa: Marcos Rojo, a vb-ezüstérmes argentin védő úgy került húszmillió euróért a Sporting Lisszabontól a Manchester Unitedhez, hogy a vételárból csak hárommillió jutott a portugál klubnak, mert a futballista játékjogát 75 százalékban a Doyen Sports birtokolta, és hiába ment perre a Sporting, a bíróság a máltai cégnek adott igazat.)
A Doyen Sports azóta hajtóvadászatot indított a honlap ellen, amelyet a dokumentumok meghamisításával vádol. A Sporting is tett már rendőrségi feljelentést a Football Leaks ellen, amellyel szemben Portugáliában már eljárást is indítottak. A spanyol As értesülése szerint a portugál rendőrség nemzetközi bűnszervezetként kezeli a tényfeltáró oldalt, amely pillanatnyilag orosz szerverről és orosz doménnévvel működik.
„Portugálok vagyunk, az orosz tárhelyet csupán biztonsági szempontok indokolják, mert köztudomású, hogy az orosz szervek nem szívesen működnek együtt az európai hatóságokkal – mondta a Népszabadságnak a Football Leaks szerkesztőinek egyike. – Eleinte csak a portugál futball sötét titkait szerettük volna nyilvánosságra hozni (a Doyen Sportsot a híres portugál ügynök, a Cristiano Ronaldót is menedzselő Jorge Mendes alapította, és a cég játékosa – többek között – Alvaro Morata, Falcao, José Antonio Reyes – a szerk.), de aztán úgy döntöttünk: a sportág érdeke, hogy a teljes futballvilág pénzügyi ármánykodása napvilágra kerüljön.”
Lapunknak azt nem árulta el a portugál kolléga, hogy honnan szerzik be az eredeti dokumentumokat. Csupán annyit mondott: „Biztos forrásból.” Azt viszont közölte: sok meglepetés éri még az olvasókat, mert a birtokukban lévő adatoknak eddig csupán egy százalékát hozták nyilvánosságra.
„Irgalmatlan mennyiségű, tisztázatlan eredetű és hátterű pénzösszeg mozog a futball átigazolási piacán. (A Doyen hátterében – a Football Leaks tudomása szerint – kazah milliárdosok is állnak, sőt Erdogan török elnök szintén a befektetők között van – a szerk.) Offshore cégek, különböző befektetési alapok is megpróbálnak szeletet hasítani maguknak e piacból, de ez egyrészt illegális, másrészt árt a futballnak – mondják az oldal üzemeltetői. – Akár az amerikai profi sportligákban, a futballban is meg kell teremteni az átláthatóságot, mert csak az adhatja vissza a labdarúgás és a FIFA hitelességét.”
Ha még nem késő...