Igaz, Madridban is edzőváltás volt, és a jelek szerint az sem sült el rosszul: a Rafa Benitezt követő Zinedine Zidane irányításával a bajnokságban hat meccsből ötöt megnyert az ez idő alatt 23-5-ös gólkülönbséget produkáló Real Madrid, amely csupán Sevillában veszített pontokat (1-1 a Betis ellen).
A két kopasz mester futballista-pályafutását kár volna összehasonlítani: Spalletti olasz kis- és középcsapatokban szerepelt csupán, míg Zidane a francia válogatottal vb-arany és -ezüstérmes, továbbá Európa-bajnok volt, 2002-ben pedig – a Leverkusen elleni káprázatos kapásgóljával – Bajnokok Ligája-diadalra vezette a Real Madridot, amelyet most szakvezetőként irányíthat. A kispadon viszont fordított a szereposztás: azon a francia trénernek van még mit bizonyítania. Szinte „nullkilométeres" edzőként Zidane első BL-mérkőzésére készül, míg Spallettit huszonegy évnyi és kereken ötven – római és szentpétervári – főtáblás Bajnokok Ligája-meccsen szerzett edzői tapasztalat segíti.
|
Spalletti nyolc éve már kiejtette a Realt Reuters |
Zidane előnye a klubja már-már végtelen gazdagsága. A mértékadó Transfermarkt.de weboldal nyilvántartása szerint a Real Madrid játékoskerete 704,8 millió eurót ér, míg az AS Romáé „mindössze" 250,7 milliót. Az arány persze hasonló volt 2008 tavaszán is, amikor az ugyancsak Spalletti dirigálta rómaiak kettős győzelemmel búcsúztatták a „királyi gárdát" a BL legjobb tizenhat csapata között. Arra a sikerre azért is emlékeznek élesen az olasz fővárosban, mert Totti és társai azóta sem jutottak túl a nyolcaddöntőn.
Totti már nem sokat segíthet abban, hogy ez megváltozzék: a 39 éves csapatkapitány ebben az évadban még csak öt bajnoki meccsen lépett pályára; nehéz már követni, mikor hiányzik sérülés miatt, és mikor azért, mert már lassan eljár felette az idő. A másik vezéregyéniség, Daniele De Rossi sem szerepel már két hete, de a BL-meccsre vélhetően „összedrótozzák". Olasz szakírók eközben azt elemzik: Spalletti jóval rugalmasabb taktikailag, remekül variálja a 3–4–2–1-es és a 4–3–2–1-es hadrendet, míg Zidane mereven ragaszkodik a 4–3–3-as felálláshoz.
Itália taktikailag mindig is jó volt. S az olaszoknak muszáj valamibe kapaszkodniuk, amikor a helyzet az, hogy Manolasznak, Rüdigernek és Digne-nek Cristiano Ronaldót, Benzemát, James Rodriguezt kellene megfékeznie...