Nem feltétlenül a futball dimenziójában, hanem egészen más síkon folytatódik a FIFA-ügy. Feltéve, hogy – a botrány kirobbantásának szándékát tekintve – nem az utóbbi jellemezte eredetileg is.
Az affér kétségkívül elérte a politikai szférát, hiszen olyan nagyhatalmak vezetői is megszólaltak, mint Nagy-Britannia és Oroszország. David Cameron brit miniszterelnök egyenesen azt követelte, hogy Sepp Blatter mondjon le, Vlagyimir Putyin orosz elnök viszont kikelt az amerikai adóhatóság és az FBI többéves nyomozását követő zürichi „támadás" ellen, sőt, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség őrizetbe vett tisztségviselőivel szemben alkalmazott akciót az Edward Snowden elleni amerikai eljáráshoz hasonlította. Az előállításokat a „Blatter újraválasztását megakadályozni kívánó nyilvánvaló kísérletnek" nevezte, jóllehet vezető politikusok – Moszkván, Oroszország barátain és banánköztársaságokon kívül – ritkán igyekeznek védelmükbe venni sportszövetségeket, pláne intézményesült korrupcióval gyanúsítottakat.
Sepp Blatter egyelőre a kritikák ellenére sem áll fel Arnd Wiegmann / Reuters |
Azt nem tudni, hogy a saját bevallása szerint „a FIFA példátlanul nehéz időszakát" átélő Blatter örült-e Putyin kiállásának; valószínűleg még ebben a helyzetben sem. Az 1998 óta hivatalban lévő – korábban több mint másfél évtizeden át főtitkárként tevékenykedő – elöljáró ugyanis mindig igyekezett a futballszervezettől távol tartani a politikát.