„A rendszergazdák (talán te is) néha elfelejtik átállítani a gyárilag megadott jelszót a biztonsági berendezéseken, mint amilyen az online kamera vagy a digitális videórögzítő. Ez a honlap hozzáférést biztosít azon kamerák felvételeihez, amelyeket nem védenek jelszóval és ez teljesen legális. Az efféle kamerák bárki számára elérhetőek. Ha be akarod hozni valamelyik képét, válassz az országok vagy a kamerák típusa közül” – olvasható a honlap nyitóoldalán. Mint írják, ennek az egésznek egyetlen célja van, mégpedig felhívni az emberek figyelmét a biztonsági beállítások fontosságára.
„Ahhoz, hogy eltüntesd innen a kamerád képét, nem kell mást tenned, mint megváltoztatni a gyári felhasználónevet és/vagy jelszót” - zárják a köszöntő üzenetet. A megfigyelhető kamerák között Panasonic, Linksys és Foscam márkájú készülékek is szerepelnek.
A pillanatképek között láthatunk nyilvános mosodát Japánban, nappali belsőt az Egyesült Királyságban, irodabelsőt Mexikóban és az éppen ott dolgozó, gyanútlan nő arcát, egy éppen a nappaliban filmet néző családot Szingapúrban, vagy épp egy dorogi lakás belsejét. Megnézhetjük több budapesti és debreceni ház hátsó kertjét is, és bepillantást nyerhetünk egy magyar sertéstelep mindennapjaiba is. Nagy-Bitanniában az egyik kamera épp valakinek az éppen e pillanatban üres ágyát mutatja. Birminghamben, a németországi Eschbornban a spanyol Basauriban pedig egy gyerekszobába kukkolhat be bárki, aki csak akar.
Christopher Graham brit adatvédelmi biztos ma riadót fújt, a BBC reggeli műsorában számolt be róla, hogy tudomást szereztek az oldalról, és figyelmeztetni szeretnének mindenkit, aki érintett lehet. Mint mondta, mindenkinek célszerű ellenőrizni a biztonsági készülékeit, ha pedig nem biztos benne, hogy a vásárlást követően új jelszót adott meg, inkább kapcsolja ki vagy takarja el valamivel a lencsét. A biztos azt is elmondta, mindent megtesznek azért, hogy az orosz IP-címmel működő weboldalt mielőbb leállítsák.
„Még mindig próbáljuk kideríteni, mely Linksys IP-kamerák érintettek az ügyben. Úgy gondoljuk, hogy az idősebb modellekről van szó, amelyeket már egy ideje nem gyártjuk” – nyilatkozta az amerikai cég szóvivője, aki elmondta, hogy az új készülékek minden egyes bekapcsoláskor automatikusan figyelmeztetik újdonsült tulajdonosukat, ha azok még nem változtatták meg a gyárilag beállított jelszót. Megjegyezte, hogy noha biztonsági szempontból fontos a művelet elvégzése, egyszerűen nem tudnak mit tenni, nem kényszeríthetik az embereket, hogy az első használatbavételkor megtegyék a szükséges lépéseket. „A jövőben is hangsúlyozni fogjuk a vevőinknek, mennyire fontos, hogy azonnal megváltoztassák a jelszót, hogy megvédjék magukat az illetéktelen behatolóktól” - tette hozzá.
|
A nyilvános mosodától a gyerekbölcsőig mindent láthatnak Reuters |
Alan Woodward, a Surrey Egyetem professzora szerint mindenkinek érdemes átállítani a jelszavát, akár érintett a most nyilvánosságra került ügyben, akár nem. A biztonsági szakember azt tanácsolja, semmi esetre se állítsunk be olyan jelszót, amely személyes, amely könnyedén kikövetkeztethető a közösségi oldalakon használt profilunkból. Nem érdemes például házi kedvencünk nevét jelszóként beállítani.
Célszerű többféle karaktert használni, nagybetűket, számokat és írásjeleket vegyesen, és mint mondja, soha ne adjuk meg ugyanazt a jelszót különböző szolgáltatásoknál.