A csereházasság intézményének továbbélése megmutatja azt is, hogy a mélységesen büszke és konzervatív Jemen szigorúan ragaszkodik az ősi hagyományokhoz és azokhoz az értékekhez, amelyek változatlan formában tartják fent a társadalmi berendezkedést. Hamoud ugyanakkor elismeri, hogy a szokás hanyatlóban van, azon egyszerű okból, mert túl sok bonyodalmat okoz. Először arra kényszeríti a párokat, hogy szeressék egymást, aztán pedig arra, hogy elváljanak.
|
Jemen egyes tájain nem ritka, hogy egy család fivére és nővére ül menyegzőt egy másik család nővérével és fivérével. Louafi Larbi / Reuters |
A húszas évei vége felé járó Nadia is így járt. Hozzáment egy férfihez, akinek húga az ő fivérével házasodott össze. Boldog kapcsolat volt, három gyermekük született. Aztán a bátyja házassága tönkrement, így őt is elszakították a férjétől. "A csereházasságnál nincs rosszabb. Sokkal jobb leélni az egész életet egyedül" – mondta könnyeivel küszködve.
Nadiát mindhárom gyermekétől elszakították, akik közül a legkisebb csupán hét hónapos volt. "Könyörögtem, hogy adják vissza a lányom, szüksége van rám, még szoptatom!" A nő azt fontolgatta, hogy bírósághoz fordul, hogy visszakaphassa gyermekeit, hiszen a jog az anya oldalán áll ezekben az esetekben. Aztán elvetette. A gyakorlatban ugyanis a törzsi és a szokásjog felülírja az állami törvényeket.
|
A gyakorlatban a törzsi és a szokásjog felülírja az állami törvényeket. Louafi Larbi / Reuters |
Ezután három évig nem látta a kislányát. "Amikor újra találkoztunk, azt hittem, nem fog megismerni. Elképzeltem, ahogy azt mondja: Te nem az anyám vagy, hogyan is lehetnél az, hiszen nem láttalak pár hónapos korom óta" - mondta.
Sok vallástudós ellenzi a csereházasságot. Mivel a hozomány elengedhetetlen része a muszlim házasság megkötésének, ezért szerintük az nem felel meg az iszlámnak. "A hozomány szerepe, hogy anyagi biztonságot nyújtson a nőnek, miután elhagyja az otthonát" - magyarázza Mohamed Mamoun sejk.
Előfordul, hogy akkor is csereházasságot kötnek, amikor van hozomány. Ebben az esetben a párok sorsa mintegy "megpecsételődik". Jemenben a lányok több mint negyede 15 éves kora előtt férjhez megy. Ahogy múlnak a tinédzser évek, a hajadonok szülei boldogok, ha egyáltalán shegar útján elkelnek lányaik.
Nora és Waleed esetében is ez történt. A testvérpár az unokatestvéreikkel kötött shegart, de mivel adtak egymásnak hozományt, megegyeztek, hogy a házasságuk alakulása nem függ a testvérük házasságától. Egyik fiatal sem akart így házasodni. "Mi nem olyan gyerekek vagyunk, akik nemet mondanak az apjuknak" - magyarázta Waleed, hogy mégis miért nem próbáltak ellenkezni. Elhatározták, hogy adnak egy esélyt a házasságaiknak. Azonban nem váratott soká, hogy Waleed kapcsolata megromlott. Kilenc hónappal később a családja tiltakozása ellenére elhatározta, hogy elválik feleségétől.
|
Amíg mind a két pár boldogan él, nincs semmi gond. Ha azonban az egyik zátonyra fut, a másik is véget kell, hogy érjen. Mohamed al-Sayaghi / Reuters |
Waleed sógora szomorú dühvel reagált. Úgy döntött, visszaadja a feleségét a szülőknek. Annak ellenére, hogy az eredeti megegyezés szerint nem függ a két házasság egymástól, és boldog volt Norával. "Persze, hogy bűntudatot érzek a húgom iránt, de nem bírtam elviselni többé a boldogtalan házasságom" - mentegetőzik Waleed.
Nora szerencsés. A család beavatkozása után újra a férjével él. Sok jemeni nő és férfi számára azonban csak a kétségbeesett Nadja szívfacsaró fájdalma marad.