Mint mondják, a klasszikus közönségkedvencek, mint a forralt bor vagy a fűszeres alma mellett a forró italok elkészítésekor mára a legjobb koktélok alapanyagait veszik elő a pultok mögött. „A cseh keserűlikőr ánizsra, fahéjra és 32 gyógynövényre épít, így tökéletesen illik a karácsonyi hangulathoz” – mondja Mosonyi. Az ital kellemesen édes, gyümölcsös, tökéletes választás egy baráti csevelyhez vagy ha a vásári forgatagban egy kis lélekmelegítőre vágyunk.
Időről időre előkerül a tojáslikőr is, mint klasszikus karácsonyi ital, amely szintén megállja a helyét bármilyen téli koktél összetevőjeként. A Bombardino névre keresztelt shot némi whiskey és rum hozzáadásával készül, a tetejére tejszínhab dukál, és rövid szívószállal érkezik az asztalra. Édes, erős, karakteres ital, olyan, amire a kóstoló napja után is emlékszik az ember. Üde színfolt, tökéletes választás lehet azok számára, akik már unják a narancsos-fahéjas ízvilágot.
A Hot Mango Punch készítői, a Mini Bar sem áll be a sorba. A gőzölgő, narancssárgás színű italban noha érezni a rumot, domináns az édes, mézes, mangós íz, az ital elfogyasztása után pedig jól esik elmajszolni a pohárban lapuló két mangó-kockát.
A rummal, baracklikőrrel, mézzel, csillagánizzsal, szegfűszeggel és fahéjjal készülő Honeymoon Grog a hagyományosabb ízek kedvelőinek kedvez, az arányok tökéletesek, nem túl erős, kellemesen citrusos.
„Érdemes új hozzávalókkal és más arányokkal kísérletezni” – jegyzi meg Tényi Tamás, a Lacipecsenye sommelier-je. A szakértők szerint néhány alapvető szabály betartásával bárki tökéletes forralt bort készíthet otthon. Az első és legfontosabb, hogy minőségi bort válasszunk, mindegy, vöröset, fehéret vagy rosét, a lényeg, hogy az olcsó, néhány száz forintos italból, bármit tegyünk is bele, soha nem lesz igazán jó. Érdemes egy jó kékfrankost vagy portugiesert felhasználni, hiszen a meggy és cseresznye aromái határozottan jól állnak a fűszeres téli klasszikusnak. A szilvás merlot és a pirosbogyós aromájú pinot noir szintén remek választás lehet, ha többet is áldoznánk a fő hozzávalóra.
A második alapelv, hogy a cukornál mindig a kevesebb több elve érvényesül, miközben fűszerekből sosem elég: a fahéjat, szegfűszeget érdemes megdobni egy kis vaníliával, csillagánizzsal, bátran használhatunk kardamomot is és egy csipetnyi chilivel sem lőhetünk mellé, egy extravagáns változathoz pedig a hibiszkusz virág is remekül illik. A szakértők szerint nyugodtan pótolhatjuk a cukrot mézzel is, mely új ízharmóniákat teremthet a gőzölgő nedűben.
Végül pedig mindig legyünk résen a hevítéskor, hiszen a forrásponton túl mind a bor, mind a fűszerek és gyümölcsök veszítenek frissességükből, és akár kellemetlen égett aromák is elronthatják az italt. Vigyázzunk a hőfokra, és ha gyümölcspálinkával vagy más alkoholos itallal is szeretnénk dúsítani a forralt bort vagy forró koktélunkat, azokat csak a tűzről levéve öntsük hozzá. A legtöbb hozzávalónak, különösen a fűszereknek viszont jót tesz, ha minél több időd adunk nekik, hogy kioldódjanak aromái. Az aszalt gyümölcsöknek szintén jót tesz a hosszabb elkészítési idő.