Teleírt jegyzetfüzetek, könyveinek saját kezével javított első kiadásai, és neki ajánlott képzőművészeti alkotások is szerepelnek a tételek közt. A költő utolsó füzete, a Pokolbéli víg napjaim második részének kézirattöredékeivel, félmillió forintról várja a csütörtöki licitet.
Az 1994-ben Göncz Árpádtól átvett Kossuth-díja 1,5 millió, budapesti díszpolgári oklevele 700 ezer forintról indul az árverésen, olyan kisebb személyes tárgyait pedig, mint például nadrágszíját 50 ezer, bordó bögréjét 5 ezer, esernyőjét 10 ezer, kedvenc sakk-készletét pedig 40 ezer forintra árazta be az aukciósház.
|
Fotó: Domaniczky Tivadar / Népszabadság/archív |
Faludy Fanni, a költő özvegye lapunknak úgy fogalmazott, a teljes hagyaték minden részéből egy szelet kerül most árverésre, amelyre azért kényszerült, hogy finanszírozni lehessen a költő emlékét ápoló Faludy György Alapítvány felhalmozott adósságát és további működését.
Lényegében a hagyaték további részének megmentéséért kényszerült e lépésre.
|
Fotó: Móricz-Sabján Simon / Népszabadság |
Korábban a IX. kerület biztosított az alapítványnak egy Ferenc téri helyiséget, ahová kávézót és Faludy-emlékszobát terveztek, de a bérleti díjat nem tudták fizetni, s bár volt ígéret rá, hogy azt a ferencvárosi önkormányzat elengedi, mégsem ez történt, 11 millió forintos adósság halmozódott fel.
A főváros által a kilencvenes években biztosított Pozsonyi úti lakás egy része is Faludy-emlékszoba számára volt kijelölve, de ez sem valósult meg, az özvegy sem tudja pontosan milyen okból.
Mint elmondta, a hagyaték gondozására semmilyen állami vagy önkormányzati segítséget nem kap. A kiadói jogok pedig Matyi Dezső tulajdonában vannak: ez vonatkozik a most árverésre kerülő kéziratokra is.