A törvénymódosítást nem előzte meg szakmai egyeztetés, ezt az érintett szervezetek közül 18-an nehezményezték egy a Magyar Nemzet birtokába került tiltakozó levélben, úgy látták továbbá, hogy az MMA térnyerését szakmai szempontok nem indokolják. A Magyar Zenei Tanács nevű ernyőszervezet, a négy nagyobb íróegyesület, színházi társaságok és fiatal képzőművészeti csoportok is kifejezték rosszallásukat. Akkoriban többen azt nyilatkozták, ha nem veszik figyelembe az álláspontjukat, további lépésekre készülnek.
Most úgy tűnik, hogy ezek a tervezett lépések elmaradnak.
|
Bukta Imre: Kislány traktorgumival (A Ferenczy Múzeum az NKA 2,5 milliós támogatásával tudja megvásárolni) |
Amennyiben megérkezik majd a felkérés, a Szépírók Társasága, a Fiatal Írók Szövetsége és a József Attila Kör vezetői a tagsághoz fordulnak, hogy eldöntsék, részt vegyenek-e az időközben már el is fogadott új törvény szerint működő kulturális alap munkájában, vagy folytatják tovább a tiltakozást. Az írószervezetek vezetőinek értékelése szerint azonban további egységes fellépésre aligha lehet számítani. Egyikük elmesélte, hogy karácsony előtt levelet írt a tiltakozást aláíró többi szervezetnek további egyeztetést kezdeményezve, de semmilyen választ nem kapott.
Megérkezett a levél
"A Nemzeti Kulturális Alap cikkünk megjelenése után arról tájékoztatta lapunkat, hogy az érintett szervezetek immár megkapták az eljárás lefolytatására felkérő leveleket, innentől fogva 25 nap áll a rendelkezésükre, hogy a kollégiumok leendő tagjait kiválasszák".
Pénz szinte csak innen jön
A delegálási folyamatban való részvétel visszautasításának gesztusa viszont csak akkor volna értelmezhető, ha a jövőben nem is pályáznának az NKA-hoz. Viszont az írószervezetek költségvetésének jelentős része az NKA-ból származik, az együttműködés felmondásának következménye csak az lehetne, hogy nem tudnák érdemben képviselni tagságuk érdekeit és ezt szerintük a tagok többsége sem látja másként.
Itt az új 3T korszaka
A zenei életben is hasonló a helyzet. A Magyar Zenei Tanács mellett a Magyar Szimfonikus Zenekarok Szövetsége is aláírta a tiltakozást, de a megkérdezésük nélkül átalakított NKA munkájában részt kívánnak venni. A Zenei Tanácsnak majd az elnöksége dönt az ügyben, ha megérkeznek a felkérések.
A színházi világban még egyértelműbb a helyzet. A két nagy színházi társaság közül már eleve csak az egyik, a Magyar Színházi Társaság vett részt a tiltakozó akcióban, de a bojkott lehetőségét ők is egyértelműen elvetették: „Az NKA tisztújítással kapcsolatban azt tudjuk tenni, hogy személyesen próbálunk szakmailag megkérdőjelezhetetlen embereket javasolni a kuratóriumba. Fontos, hogy mindenhol ott legyünk és mindenről tudjunk" – áll a legutóbbi elnökségi ülésről készült emlékeztetőjükben. A tiltakozásban részt vevő Független Előadó-művészeti Szövetség még nem tűzte napirendjére a kérdést, nyitott, hogy mit kívánnak tenni.
A művészeti szervezetek tehát az új körülmények között is készek a közös munkára. Most már csak az NKA-nak kéne elindítania a jelölési folyamatot.
Megtérülő függetlenség
A Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület kivételnek számít. Ők nem hoztak ugyan még hivatalosan döntést, de az elnök, Kozma Eszter úgy látja, érdemes elgondolkodniuk az NKA bojkottján, a hosszú távú függetlenedésen. Nekik évről évre kevesebb pénzük származik ebből a forrásból, és bár a költségvetésük minden évben hiányos, a tagjaik műveiből rendezett karácsonyi vásárból bejövő bevételük kétszer annyi volt, mint az éves NKA-támogatás. Terveik szerint egyre inkább nemzetközi pályázatokból tervezik finanszírozni a működésüket, ugyanakkor szolidárisak azokkal a progresszív képzőművészeti műhelyekkel, amelyek profiljuk miatt ráutaltak az NKA forrásaira, ezért, ha maguk talán nem is pályáznának, a delegálás során megpróbálhatnák érvényre juttatni a szempontjaikat.