Egy lázadás történetét írta meg Xue Yanping. Magyarul megjelent regényének főhőse daganatos betegségben szenvedő, elvált negyvenes nő, aki nem akar beletörődni abba, hogy a betegsége miatt le kell mondania a szerelemről és a testiségről. A kínai írónő sajátos tükröt tart Peking, a megapolisz elé.
Magyarul még nem tud, de szerelmes Budapestbe Teknős Miklós |
Távolról ismerték egymást, ugyanabban az épületben dolgoztak szerkesztőként. Xue Yanping egy nap azt hallotta, hogy a vele közel egyidős asszony rákos lett. – Amikor beszéltem vele, abban hitt, azt hajtogatta, hogy újra kinő a haja. Aztán hallottam, hogy meghalt és elmondhatatlanul nyomasztó érzés lett rajtam úrrá – meséli a lassan három éve Budapesten élő kínai írónő a nemrég magyarul megjelent 21 gramm szerelem című könyvének születéséről.
A regény egy betegség és haldoklás története. S egyben egy rebellióé is. A főhős, Xiaoqui – aki nem azonos az elhunyt kolléganővel – nem hajlandó elfogadni a petefészkéből szétterjedő daganatot. Fellázad. Halmozottan hátrányos helyzetből harcol az ellen, hogy őt leírják. Elvált nőként a munkanélküliséggel és a kedvesét elcsábító fiatalabb vetélytárssal is meg kell küzdenie. Makacsul hisz abban, hogy azért mert rákos, vannak még jogai. Joga van például a szerelemre és a szexre: a kemoterápia nem öli ki belőle a vágyakat.