Miért? A New York Post kritikusa állítólag mindössze ennyit kérdezett a menedzsertől a koncert után.
– Mert imádja a zenét
– hangzott a válasz.
– Ha imádja a zenét, miért teszi ezt? – vágott vissza a kritikus.
Miért? A New York Post kritikusa állítólag mindössze ennyit kérdezett a menedzsertől a koncert után.
– Mert imádja a zenét
– hangzott a válasz.
– Ha imádja a zenét, miért teszi ezt? – vágott vissza a kritikus.
A dúsgazdag Florence Foster Jenkins 76 évesen hunyt el, vélhetőleg a Carnegie Hall-beli fellépésén átélt megaláztatás és a rossz kritikák miatt. Az 1944. október 25-i koncertre háromezer jegy kelt el. Kétezren szorultak ki az előadásról. A kaján érdeklődést egy kiszivárgott felvétel okozta, amelyen Jenkins az Éj királynőjének áriájával küzd – sikertelenül.
Ma a tehetségkutató műsorok és az internetes sztárok előfutárának tartják Jenkinst, és az amatőrök kitartásának diadalát látják történetében. A dáma, nem törődve a kritikákkal, bátran élt annak, amit szeretett.
Florence Foster Jenkins, az extravagáns milliomosnő |
– Mondhatják, hogy nem tudok énekelni, de azt nem lehet rám fogni, hogy nem is próbáltam meg – jegyezte meg állítólag. A Carnegie Hallban saját tervezésű grandiózus jelmezekben – angyalszárnyakban, spanyolos kosztümökben – pompázó, kosarából virágokat szóró matróna az áriák egyetlen hangját sem tudta tisztán kiénekelni. A hatás fergeteges volt: a nevetés és a kurjongatások gyakran elnyomták az előadást.
Ez volt Jenkins első – és egyben utolsó – nyilvános fellépése, korábban zártkörű estélyeken énekelt, barátai és tisztelői előtt, akik a rosszmájúak szerint a művészetpártoló hölgy anyagi segítségére vagy befolyására számítva dicsérték tehetségét, így az önmagát lelkesen képező asszony sosem szembesült hiányosságaival. Korabeli beszámolók Jenkins személyes varázsának és elragadó személyiségének tulajdonították a sikert.
Florence Foster 1868-ban született egy tehetős philadelphiai ügyvéd lányaként. Gyerekkorától rajongott a zenéért, hétévesen a Fehér Házban zongorázott. Ám édesapja nem finanszírozta európai zenei tanulmányait, így Florence megszökött és hozzáment egy Jenkins nevű orvoshoz. Egy év után rájött, hogy szifiliszt kapott a férjétől, akit azonnal elhagyott, és nem beszélt vele többé, nevét azonban megtartotta. Édesanyjával New Yorkba költözött, apja örökségéből élte a gazdag hölgyek társasági eseményekkel és jótékonysági munkával tarkított életét. Zongoristakarrierjének egy kézsérülés vetett véget, ezért énekórákat vett. 1909-ben találkozott a közepes tehetségű színésszel, St. Clair Bayfielddel, aki élettársa és menedzsere is lett. Jenkins negyvennégy évesen, 1912-ben kezdett énekesteket adni; Bayfield gondoskodott a szervezésről és arról, hogy csak a kiválasztottak jussanak be, kritikusok vagy kívülállók semmiképp.
A magyar mozikban jelenleg futó filmfeldolgozásban Meryl Streep alakítja Florence Foster Jenkinst |
Egyes életrajzírók úgy vélik, hogy Jenkinst az anyagilag teljesen tőle függő Bayfield ringatta abba a hitbe, hogy tud énekelni, mivel rengeteg pénzt keresett a fellépésekkel. Más elképzelések szerint Jenkins a szifilisz okozta idegkárosodás miatt részben elvesztette a hallását.
Egy éven belül két Jenkins életrajza alapján készült film is a mozikba került.
A francia feldolgozást, a Marguerite – A tökéletlen hang címűt tavaly karácsonykor láthatták a magyar nézők. Az amerikai verzió Florence – A tökéletlen hang címmel szeptember 8-án került a magyar mozikba Meryl Streep és Hugh Grant főszereplésével. A filmet a Veszedelmes viszonyokat és a Királynőt is jegyző Stephen Frears rendezte.
A magyar rocktörténet legkülönlegesebb nagylemezét bemutató fotót látja most, Nyájas Olvasó.
Soha többé nem lép fel az LGTSomló Tamás nélkül nem akarnak színpadra állni.
Népszerű hanghordozókMindketten benéznek az emberek nappalijába, cserébe az ő magánéletük sem teljesen titok.
Félig komoly futkosásEgy ideje arról ábrándozom, milyen jó lenne részt venni Sáry László kreatív zenei gyakorlatán.
Elhunyt Johan Botha operaénekesÖtvenegy esztendős korában elhunyt Johan Botha dél-afrikai születésű, osztrák operaénekes.