Mozgókönyvtár lesz a villamoson, csak sajnos nem a budapestin
Mikrokönyvtárakat telepítenének az aradi villamosokra, később pedig a városi buszokra is. Nálunk sajnos még nem boronálták össze a könyvtári szolgáltatást a közösségi közlekedéssel.
Az örökmozgó állományt a terv szerint az egyik helyi könyvtár és az Arad Megyei Kulturális Központ szállítja majd a közlekedési vállalatnak. A berendezők elsősorban a szépirodalommal, a történelmi és a helytörténeti témájú könyvekkel igyekeznek kedveskedni az utasoknak – adta hírül a Nyugati Jelen című magyar nyelvű nyugat-romániai portál.
|
Olvasni jó – villamoson is. Fotó: travelnews.md |
A projekt célja a közművelődés, a kultúra iránti érdeklődés fokozása, ami szép és fontos misszió, a hírt mégis sokan fogadták szkeptikusan, mert nehéz egy efféle vállalkozást elképzelni egy olyan városban, ahol az utasok zöme képtelen vigyázni a tömegközlekedési eszközökre, rendszeresen bemocskolják, kedvükre rongálják a járművek berendezését.
A könyvtári szolgáltatás és a közösségi közlekedés összeboronálására számos kezdeményezés indult már a világon, habár az ötletgazdák a jelek szerint eddig elsősorban a metrókra koncentráltak. A Könyvtár, Információ, Társadalom (KIT) című szakmai hírlevél adatbázisában böngészve az első analógiát egy 2006-os a stockholmi hírben találtuk meg, amely szerint a helyi közlekedési vállalat éppen arra készült, hogy a föld alatti vasúti hálózat vonalán könyvkölcsönző automatákat szerel fel.
Romániát, közelebbről Bukarestet 2012-ben érte el az új hullám, ott az egyik mobilszolgáltató és az egyik könyvkiadó egy kultúrkampány keretében vette a kezébe az irányítást a metró egyik legforgalmasabb állomásán, amelyet digitális bibliotékává alakítottak. Egy szemtanú szerint ugyanoda könyvautomatákat is beállítottak, amelyeknek akkora sikerük volt, hogy többször is feltörték őket. Nem sokkal később Moszkvából jött a hír, hogy virtuális könyvtár nyílt az orosz irodalom klasszikusaiból a metrómegállókban, ahol Puskin, Csehov és Tolsztoj regényeit tölthették le az utasok telefonjaikra teljesen ingyen, és 2015-ben Pekingben is megnyitották az első kínai virtuális metrókönyvtárat.
Budapesten egyelőre se híre, se hamva a hasonló projekteknek. A BKK sajtóosztálya érdeklődésünkre közölte, hogy még nem botlottak hasonló kezdeményezésbe (nekik maguknak sem támadt efféle gondolatuk). Majdnem ugyanezt mondták a MÁV-nál is, azzal a kiegészítéssel, hogy a vállalatnak ennek dacára is fontos és kedves a kultúra, erre eklatáns példaként a nyíregyházi vasútállomást hozták fel, ahol kultúrváróterem nyílt a Vasutas Országos Közművelődési és Szabadidő Egyesület (VOKE) nyíregyházi művelődési házával együttműködve. Az ottani könyvespolc nyitott polcként üzemel, tehát az utas hozhat saját könyvet és cserébe vihet helyette másikat.