Van magasabb és nagyobb, mégis az ország legismertebb temploma. Volt dzsámi és volt körbeépítve, egyetlen megmaradt ereklyéjét, Alamizsnás Szent János jobb lábfejét maga a török szultán ajándékozta a névadó Mátyás királynak. Akkora kiállítást, ami tegnap nyílt a Budapesti Történeti Múzeumban és a templomban, még nem rendeztek tiszteletére.
A Mátyás-templomot sokan még ma is középkorinak hiszik, pedig az 1867-es kiegyezés utáni királykoronázásra a Halászbástya későbbi építője, Schulek Frigyes kezdte átépíteni. Ami aztán 22 éven át tartott. (Közben összesen 4700 tervet, rajzot készített róla.)
Akkoriban a templom még egy épülettömbbe volt foglalva, és egészen másképp nézett ki. A műemlékek lajstromozásával foglalkozó bizottság előadója, Henszlmann Imre egy régi metszet alapján tévesen a domonkosok (kolostoruk a mai Hilton helyén állt) tornyát hitte a Mátyás-templom északi tornyának, de vitájukat végül az építész Schulek nyerte: a dupla helyett csak egy torony lett, és az impozáns templomot a déli, ötszintes Mátyás-harangtorony uralja. (A zömök északi Béla-toronyból csak afféle fiatorony lett, a Mátyást viszont neogótikus erkélykoszorú és karcsú kősisak koronázza, az utóbbi a villámok ellen is alkalmas védekezés.)