Az elmúlt hat-hét évben – amennyire ideje és energiája engedte – az autistákat támogatta Kulka János – meséli, majd hozzáteszi: egyre több okoskodó interjúban olvasta, hogy a színésznek nem kell politizálnia. Ezt ostobaságnak tartja. A szabadságot szerető embernek – és a művészek nagy része ilyen – kötelessége a szabadságot hirdetnie, kiállnia az emberi jogokért, a szabadságban korlátozottakért, a sajtószabadságért.
Kukorelly Endre csalódott, hogy kevés ismert ember áll ki társadalmilag fontos ügyek mellett. – Jól artikulálják érdekeiket, még sincs köztük szolidaritás – teszi hozzá az író. A művésztársadalom politikailag és szakmailag is tagolt, befelé fordul, és nincs átjárás a felek között. A Magyar Művészeti Akadémia térnyerésébe is beletörődik, nem tesz ellene semmit. Tapasztalata szerint a végrehajtó hatalom, a kormány csak az erőből ért, a művészek viszont félnek, ha exponálják magukat, elesnek a támogatástól, díjtól.
|
Kukorelly Endre M. Schmidt János / Népszabadság/archív |
Kukorelly tíz éve szeretne segíteni a hajléktalanokon. Az első levelet Gyurcsány Ferencnek címezte, az akkori miniszterelnök nem is reagált rá. Az idén januárban újabb felbuzdulásból belevágott a folytatásba. Hazafelé menet látta, hányan fekszenek a hidegben a földön, úgy érezte, valamit gyorsan tennie kell. A Facebookon támogatói csoportot indított, A Nyugodt Szív a Lakhatásért elnevezéssel. Hogy mennyire hatásosnak bizonyult, jól mutatja: ezer ember már több mint tízmillió forintot adott össze.
– Addiktív dolog az önkéntesség – jelenti ki Pikó András újságíró, aki társaival vasárnaponként több száz embert etet meg. Véletlenül futott bele Nagy Emese újságíró Facebook-posztjába. Ezen vidám fiatalemberek ételt osztottak – szervezetlenül. Ez volt a Heti Betevő-csapat, amely éttermi minőségű ételt ad rászorulóknak. Következő vasárnap már a feleségével ő is beállt az ételosztásba, majd ez a heteik elengedhetetlen részévé vált. – Sokat tanul az újságíró így a magyar valóságról, az eltérő élethelyzetben lévőkről – meséli, ahogy azt is: az elmúlt húsz évben nem beszélgetett annyit, mint a Heti Betevő során, és úgy érzi, jobban megérti azt is, hogy működik a szegénység.
|
Pikó András Reviczky Zsolt / Népszabadság |
A gyerekéhezés felszámolására létrejött Nemzeti Minimum egyik alapítója és a Magyar Református Szeretetszolgálat tavalyi adventi kampányának arca volt Szinetár Dóra. A társadalmi szerepvállalásban azt tartja a legfontosabbnak, hogy tudatosítsák az érintettekben, létezik kiút, megoldás, és merjenek kérdezni. Keressenek segítséget, mert mindig akad.
|
Szinetár Dóra Mediaworks/archív |
A gyerekekkel kapcsolatos programok extra érzékenyen érintik, és meggyőződése, ha sokan akarnak valamit, akkor az ügy megoldható. A politikusokban nem hisz, devalválódott a szakmájuk, egészen más jár a fejükben, mint amire szükség lenne. Épp ezért a lentről jövő kezdeményezések és a konkrét céllal rendelkező ügyek mellé áll szívesen.